Thursday, April 18th, 2024

ByteDance Çin’deki Özel Ders Kısıtlamalarından Sonra Yüzlerce Kişiyi İşten Çıkardı

Çin hükümeti geçen ay 100 milyar dolarlık okul sonrası özel ders sektörüne şimdiye kadarki en sert kısıtlamalarını getirerek, çocuklara okul dersleri veren özel firmaların kar elde etmesini ve sermaye artırmasını yasakladı. Arkasından, TikTok’un sahibi ByteDance Ltd. Pekin’in okul sonrası özel ders endüstrisi için yeni düzenleyici rejimine uymak için çevrimiçi eğitim işletmelerinin önemli bir bölümünü kapattığı için yüzlerce çalışanını işten çıkardı.

Pekin merkezli şirket, Guagua Long, Qingbei ve GoGoKid dâhil olmak üzere eğitim teknolojileri ürünleri üzerinde çalışan çalışanlarına tazminatla işten çıkarılacaklarını söyledi. Bu işten çıkarmalardan en az yüzlerce çalışanın etkileneceği, diğerlerinin ise ByteDance çatısı altında farklı ürünlere geçeceği kaydediliyor. Tencent Holdings Ltd. destekli VIPKid’e benzer bire bir İngilizce öğretim uygulaması GoGoKid tamamen kapanacak.

ByteDance’in daha fazla çalışanı işten çıkarıp, çıkarmayacağı belli değil. Yerel medya daha önce bu hizmetlerin kapatıldığını bildirmişti.

Şirketlerin, ülke dışından yabancıları öğretmen olarak işe almalarına veya altı yaşından küçük çocuklara okul müfredatı öğretmelerine de izin verilmiyordu. Kısıtlamalar Çin firmalarının hisse senetlerinden 1 trilyon dolardan fazla değer kaybına yol açtı.

ByteDance, TikTok dışındaki büyük işini aramak için eğitime girişmişti. Kıdemli Başkan Yardımcısı Chen Lin daha önce şirketin eğitim kolunun önümüzdeki üç yıl içinde kârlılığı düşünmeden yatırım yapacağını söylemişti.

Bytedance’in e-Öğrenme Ürünleri Şunlardı

  • Guagua Long: 2-8 yaş arası çocuklar için İngilizce, Çince ve mantıksal düşünme alanlarında etkileşimli kurslar
  • GoGoKid: Kuzey Amerikalı öğretmenler tarafından verilen bire bir İngilizce dersleri
  • Qingbei: Ortaokula kadar olan öğrenciler için büyük sınıf tarzı kurslar
  • Açık Dil (Open Language) : konuşma İngilizcesi öğreten yayıncılar olmak üzere 10.000’den fazla çalışanı vardı.

Kurallar açıklandığından beri, Çin’in en büyük özel eğitim şirketlerinden bazıları, işlerini elden geçirmek için adımlar attı. TAL Eğitim Grubu Başkanı Bai Yunfeng, çalışanlarına, şirketin daha fazla kendi kendine çalışma çevrimiçi kaynakları yaratırken bazı ders sonrası kursları ücretsiz olarak sağlamayı düşündüğünü söyledi.

Tencent ve DST Global tarafından desteklenen 15.5 milyar dolarlık Start-up ​​olan Yuanfudao, bu yılın reklamlarını azalttı. Gaotu Techedu Inc. yerel basında çıkan haberlere göre, ülke genelinde faaliyet gösterdiği 13 çevrimdışı eğitim merkezinden 10’unu kapatıyor ve toplam personelinin yaklaşık üçte biri olan 10.000’den fazla kişiyi işten çıkarıyor.

Çin’in düzenlemesi, bir zamanlar gelecekteki bir işgücünü yetiştirmek için çok önemli olarak görülen özel ders sektörünü yok edecek gibi gözüküyor. Artan maliyetler ve ebeveynlerin paranoyası üzerinde oynayan amansız bir reklam akışı, endüstrinin sosyal eşitsizliği körüklerken girişimcileri ve finansörlerini nasıl zenginleştirdiğine dair yaygın bir öfkeyi tetikledi. Düzenleme bunun üzerine geldi.

 

ByteDance Çin’deki Özel Ders Kısıtlamalarından Sonra Yüzlerce Kişiyi İşten Çıkardı – Türk İnternet.

Facebook Comments