Tuesday, November 28th, 2023

Çan 2 Termik Halka Arz Kaç Lot Verecek

Geçtiğimiz hafta Sermaye Piyasası Kurulu’ndan onay alan Odaş iştiraki Çan 2 Termik halka arzı, taslak izahnamenin de değişmesiyle birlikte eşit dağıtım ile halka arz edecek.

Yurtiçi bireysel yatırımcıya 33.795.000 lot 3,9 TL ile eşit dağıtım yolu ile pay edilecek olan halka arz için 21-22 Nisan tarihlerinde belirlenmiş olan aracı kurum ve bankalar üzerinden talep gönderilebilecek.

Çan 2 Termik halka arzı ile birlikte aynı tarihlerde  2 halka arz daha bulunuyor, bunlar 19-22 Nisan tarihlerinde Aydem Yenilenebilir Enerji ve 19-22 Nisan’da halka arz için talep toplayan Biotrend Çevre ve Enerji Yatırımları.

Tarihleri birbiriyle aynı ve yakın olan bu 3 halka arz için yatırımcıların katılım yoğunluğu ne olacak merak ediliyor, ancak bu 3 halka arzdan sadece Çan 2 Termik halka arz eşit dağıtım ile gerçekleşeceği için, özellikle yurt içi bireysel yatırımcının bu halka arzda daha fazla yoğunluk göstereceği, geçmişteki halka arzlar ile kıyaslanınca düşünülüyor.

Merak edilen bir diğer konu ise, Çan 2 Termik halka arzında bireysel yatırımcının hesabına kaç lot düşeceği. Bu konu hakkında net bir sayı vermenin mümkün olmayacağı gibi, yakın tarihte gerçekleşmiş olan eşit dağıtım ile yapılan halka arzlar ile kıyaslanınca şöyle bir hesap ortaya çıkıyor;

Eşit dağıtım ile gerçekleşen Qua Granite halka arzında  24.000.000 lot hissenin dağıtımı 846.533  kişi arasında yapıldı. Ayrıca bu halka arza katılımın tarihi bir rekor olduğunu göze alalım. Bu halka arz sonucunda ise yatırımcıların hesabına 29-30 lot geçmişti.

Qua Granite halka arzı ile kıyaslama yapılırsa, yine 846 bin civarı bir katılımcı ile hesaplara düşecek lot sayısı ortalama olarak  40-45 gibi bir rakama ulaşılıyor. Ancak yukarıda da bahsettiğimiz gibi 3 halka arzın aynı tarihlere denk gelmesi, ya da yatırımcının ilgisine göre bu sayı daha fazla da olabilir, az da olabilir. Tam sayı vermek mümkün olmamakla birlikte, ancak kıyaslamalar üzerinden yapılacak olan tahmini sonuç bu şekilde ortaya çıkıyor.

Çan 2 Termik Halka Arz Kaç Lot Verecek yazısı ilk önce Halka Arz üzerinde ortaya çıktı.

Facebook Comments