Sunday, April 14th, 2024

Çanakkale’de balık tezgahlarında sardalyanın kilosu 80 lira

Çanakkale'de balık tezgahlarında sardalyanın kilosu 80 lira

Çanakkale’de sardalyanın az çıkması nedeniyle balık fiyatları yükseldi. Kentte her yıl 30 ile 40 lira arasında değişen sardalyanın kilosu 80 liraya çıktı.

Çanakkale’de balık halindeki tezgahlarda sardalyanın kilosu 80 liradan satılıyor.

Kentte bu yıl sardalyanın fiyatı, boğazda az avlandığı için yükseldi. Her yıl 30 ile 40 lira arasında değişen sardalyanın kilosu 80 liraya çıktı.

Çanakkale balık hali esnafından Hasan Doğuş Tunç, sardalyanın tezgahta 80 liradan satıldığını belirtti.

Sebebini ise sardalyanın az çıkmasına bağlayan Tunç, ”Son 4 gündür 50 ile 60 lirayı gördük. Bugün ise 80 lira oldu. Balığın balıkhaneye az gelmesi ve yüksek fiyattan alınması doğal olarak yüksek fiyattan satılmasına sebep oluyor. 40 ile 50 lira arasında olması gereken balık bugün 80 lira” açıklamasında bulundu.
Tunç, ”Bu böyle devam etmez, bugünlük 80 lira. Yarın veya öbür gün balığın bol çıkmasıyla birlikte eski fiyatlarına düşer. Sardalyayı geçtiğimiz yıllarda 30 liraya 40 liraya sattık. Yasakların olması sebebiyle küçük alamana teknesi dediğimiz tekneler sardalya tutabiliyor. Onlar da kendi çaplarında belirli bölgelerde avlandıkları için istedikleri yere ulaşamıyorlar. Bu sefer de balık az çıkıyor. Balık az çıkınca otomatikman fiyat yükseliyor” dedi.

Halde çipura 60, levrek 80, turna 60, kupa 20, melanur 30, ve kalamar ise kilosu 100 liradan satılıyor.

Facebook Comments