Friday, February 23rd, 2024

Cardano (ADA) Fiyat Yükselişi Durmuyor: ADA Coin, XRP’yi Tahtından Etti

Charles Hoskinson’un projesi Cardano (ADA), toplam piyasa değerine göre en büyük dördüncü kripto para birimi XRP’yi geçerek tam anlamıyla tarihe geçti. Cardano’nun 2020 yılından önce XRP’yi geçme ihtimali bile bulunmuyordu ve o zamanlar sektörün en büyük üçüncü kripto para birimi konumundaki XRP, artık beşinci sırada yer alıyor.

ADA Coin Yükselmeye Devam Ediyor

ADA Coin bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 0,66 dolarlık birim fiyata sahip. Son 24 saat içerisinde %22 yükseliş elde eden ADA, toplam piyasa değerinin de 21 milyar dolar üzerine çıkmasını sağladı. Kısa süre önce yükseliş ivmesi yakalayan XRP ise 0,43 dolarlık birim fiyat ve 19.980 milyar dolarlık toplam piyasa değeri ile beşinci sırada yer alıyor. Kripto para sektöründe daha önce ADA’nın XRP’yi geçtiği görülmemişti ve şu an büyük bir “flippening” yaşanıyor.

Cardano fiyatının yükselişine etki eden temel faktörler arasında ise Ouroboros güncellemesi ile Mary hard forku yer alıyor. Test ağında Mary hard forkunun başarıyla aktif edildiği haberi fiyata ciddi bir yükseliş getirdi. Buna ek olarak Shelley sonrasında Ouroboros günæcellemesine doğru hız kesmeden ilerleyen Cardano geliştirici ekibi de fiyata katkı sağlamakta.

Cardano Eleştirilerin Odağında

Cardano fiyatı inanılmaz bir şekilde yükselirken buna yönelik eleştiriler de sertleşmeye başladı. Ethereum ekosisteminin önemli bir ismi olan James Spediacci, Cardano’nun merkezi bir ağ olduğunu vurguladı. Hoskinson’un Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin tarafından Ethereum projesinden kovulduğunu belirten Spediacci, Cardano’yu ve Hoskinson’u eleştirdi. Hoskinson ise bunun “Cardano yükselirken bunu kıskanan Ethereum maksimalistlerinin yorumu” olduğunu vurguladı.

Sebep ne olursa olsun XRP‘nin tarihinde ilk defa ADA’ya geçilmesi önemli bir değişime işaret etmekte. ADA’nın bunun devamında ETH’ye rakip olabilmesi için ise Tether’ı geride bırakması gerekiyor.

Facebook Comments