Saturday, February 24th, 2024

Cardano (ADA) Fiyatının Yükselişi Kaldığı Yerden Sürecek mi? Hoskinson Yanıtladı

Ethereum kurucu ortağı olmasına rağmen daha sonra Cardano’yu (ADA) hayata geçiren Charles Hoskinson, kripto para ekosisteminin oldukça önemli parçalarından birisi haline geldi.

ADA Fiyatı Zirvede Tutunamadı

ADA‘nın uzun yıllar alt sıralarda kaldıktan sonra 2021 ile gelen ralliyi lehine kullanıp 3. sıraya kadar yükselmesi ise Charles Hoskinson’ın sektördeki yerini daha da sağlamlaştırdı. Buna rağmen ADA fiyatının Mary güncellemesi ile 1,5 dolara kadar yükselip buradan 1,10 dolar seviyesine kadar düşmesi yatırımcıların endişesini ve ünlü CEO’ya karşı tepkisini tetikledi.

cardano ada

ADA/USD işlem çifti bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 1,07 dolardan alınıp satılıyor ve son 24 saat içerisindeki tek fiyat hareketinin %1,7 düşüş olduğu görülüyor. Charles Hoskinson ise fiyatın daha fazla yükselip yükselmeyeceği sorusuna dolaylı yoldan bir cevap vererek topluluğun içini rahatlatmak istedi.

“Ethereum Değil, Cardano’yu Seçtiler”

Özellikle Ethereum yatırımcıları ile geliştiricileri, Cardano ağını aktif bir kripto para projesine ev sahipliği yapmaması nedeniyle eleştiriyordu. Cardano ağına Mary ile akıllı kontratların gelmesi ise bu durumu ortadan kaldırdı. Hoskinson da artık Cardano ağında aynı Ethereum ağındaki gibi merkezsiz projelerin olduğunu vurguladı ve bunlarla ilgili net sayı bile verdi.

Hoskinson, Bloomberg ile gerçekleştirdiği röportajında şu an 100’den çok şirketin Ethereum ağından Cardano ağına geçmek için görüşmelere başladığını belirtti. Böyle bir durumun gerçekleşmesi ağın yani dolaylı yoldan ADA’nın kullanılması anlamına geliyor. Ağ olgunlaştıkça ve ADA kullanımı buna bağlı olarak arttıkça, ADA fiyatının da bundan olumlu etkilenmesi bekleniyor.

DeFi Yerine Ülkeleri Tercih Etti

Ethereum ağındaki yüksek işlem ücreti sorunu hala çözülebilmiş değil ve büyük şirketlerle kripto para projelerinin alternatif olarak başka ağlara geçmek istediği zaten bilinen bir gerçek. Hoskinson da Cardano’nun yeni elde ettiği akıllı kontrat desteği ile sadece DeFi sektörüne değil, aynı zamanda çok daha farklı bir sektöre girmek ve bunu yaratmak istediğini belirtti.

Afrika’daki birçok ülkeye finansal özgürlük konusunda yardımcı olan Hoskinson, Cardano ağının birçok ülkeye hizmet etmesi için de tasarlandığını belirtti. Ünlü kurucunun hedefi ise ilerleyen yıllarda ülkelerin direkt olarak blockchain üzerinden yönetilebilmesi.

Facebook Comments