Tuesday, October 3rd, 2023

Cardano (ADA), Gerçekten de “Ethereum Katili” Olabilir mi? Analist Yanıtladı

Popüler kripto para analisti Lark Davis, Ethereum katilleri olarak görülen projeler arasında Cardano’nun (ADA) gerçekten de ETH’yi geride bırakıp bırakamayacağını değerlendirdi.

Ethereum ve Rakipleri Arasındaki Son Durum

Aslında şu an için sektörde Ethereum katili olarak görülen önde gelen projelerin Cardano, Binance Coin, Polkadot, Solana ve EOS olduğu biliniyor. EOS son dönemdeki popülerliğini yitirse de şu an bunun yerine BNB, ADA ve DOT ciddi bir rekabet ortaya koymakta.

Özellikle Ethereum kurucu ortağı Gavin Wood tarafından geliştirilen Polkadot ve bir diğer Ethereum kurucu ortağı Charles Hoskinson tarafından geliştirilen Cardano, rekabeti had safhada yaşıyor ve yaşatıyor. Bazı Ethereum geliştiricileri ve yatırımcılar ise ADA’nın asla ETH’ye rakip olamayacağını vurgulamakta. ADA fiyatı son dönemde rekor bir yükseliş elde etse de Cardano ağındaki akıllı kontrat desteğinin eksikliği, bu eleştirilerin temelini oluşturmakta.

Cardano’nun Gidecek Çok Yolu Var

Cardano ağı kısa süre önce Mary hard fork’u ile büyük bir adım atsa da önünde hala Alonzo hard fork’u ve yeni bir aşama bulunuyor. Bu da akıllı kontrat desteği konusunda Cardano’nun rakibi Ethereum’dan çok ama çok geride olduğunu göstermekte.

Analist Lark Davis ise Ethereum’un yakında tarihindeki en büyük güncellemelerden birisini yaşayacağını ifade ederek gözleri Ethereum 2.0’ye çevirdi. Bu güncelleme ile ETH’nin PoW altyapısından PoS altyapısına geçeceğini ifade eden Davis, ETH’nin elinin güçlü olduğunu vurguladı.

Cardano’nun ciddi bir yatırımcı kitlesine ulaştığını ancak teknik açıdan ETH’ye rakip olamayacağını ifade eden Davis, akıllı kontratların çok yavaş hayata geçirilmesini sorun olarak görmekte. Cardano’nun hala halka açık bir şekilde merkezsiz uygulama geliştirme altyapısına sahip olmaması da durumu olumsuz etkilemekte.

Ethereum, Bu Rekabetin Galibi

Ethereum ağındaki işlem ücretleri altyapısal sorunlar ve ölçeklenebilirlik yüzünden bir hayli yüksek olsa da Davis bunun yakında çözüleceği görüşünde. Cardano’nun şu an için bu sorunu avantaj olarak gördüğünü belirten Davis, Ethereum ağındaki L2 çözümleri hayata geçirildiğinde ise avantajın dezavantaja dönüşeceğini vurguladı. Davis, Ethereum’un bu kıyaslamada tartışmasız lider olduğunun da altını çizdi.

ETH fiyatı bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 1.714 dolardan işlem görüyorken ADA fiyatı 1,19 dolarda ve toplam piyasa değerleri arasında neredeyse 160 milyar dolar fark var.

Facebook Comments