Saturday, January 28th, 2023

Cardano (ADA) Hakkındaki Sert Eleştirilere Yanıt, CEO Charles Hoskinson’dan Geldi

Cardano’nun (ADA) 24 saatlik ticari hacmi toplam piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum’u (ETH) resmen geride bıraktı. Messari tarafından aktarılan verilere göre sadece 1 gün içerisinde ADA’nın ulaştığı hacim kesinlikle rekoru temsil ediyor.

ADA Hacim Rekorları Kırıyor

ADA/USD fiyatında görülen artış ile beraber bunun toplam piyasa değerine göre en büyük üçüncü kripto para sıralamasına yükselmesi de aslında böyle bir durumun yaşanabileceğine işaret ediyordu. Kraken kripto para borsasında ADA/USD işlem çiftinin Bitcoin’in işlem çiftlerini bile geçerek en çok alınıp satılan parite olduğu görülüyor.

ADA, bunu aslında başka kripto para borsalarında da yaptı. CoinMarketCap verilerine göre de ADA’nın 24 saatlik ticari hacmi geçen aya kıyasla %634 artarak borsalardaki hacim rekorlarının meyvesini verdiğini ortaya koydu. ADA fiyatının bu yükselişi yatırımcıları memnun ettiği kadar rakip projelerin eleştirilerinin de artmasını sağladı. Ethereum cephesinden gelen “Cardano gerçek bir kullanıma ve DeFi altyapısına sahip değil” eleştirilerinin ise şu an için haklı olduğu görülüyor.

Charles Hoskinson, Eleştirileri Yanıtladı

IOHK CEO’su Charles Hoskinson ise bu eleştirilere yanıt verdi ve özellikle Ethereum cephesine seslendi. Ethereum topluluğundan tepki geldiğini belirten Cardano CEO’su, projenin hiçbir gerçek kullanıma sahip olmaması iddiasını yanıtsız bırakmadı. Hoskinson, akıllı kontratların henüz kullanıma açılmadığını ancak bunun yakın zamanda hayata geçirileceğini belirtti.

1 Mart 2021 tarihinde Cardano’nun Mary hard forku sonrasında akıllı kontrat desteğine kavuşması bekleniyor. Hoskinson aslında bu mesajını çok esprili bir yöntemle verdi. Cardano takipçilerine seslenen ünlü CEO, mart ayında “artık gözyaşı dökmeyin” etiketli bir varlığı Cardano üzerinde yaratmalarını istedi. Bu da aslında mart ayından itibaren Cardano üzerinde bu tip varlıkların yaratılabileceği anlamına geliyor.

ADA Fiyatı Tutunuyor

ADA/USD işlem çifti kripto para piyasasında görülen sert düşüşlerden de en az etkilenenlerden birisi oldu. Bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla ADA fiyatı 1,24 dolar seviyesinden işlem görüyor ve son 7 gün içerisinde top 10’daki diğer kripto paralara kıyasla %10 yükseliş elde etti. Top 10 içerisindeki BTC de dahil diğer bütün kripto paraların ise en az %10 zararda olduğu görülüyor.

Facebook Comments