Sunday, October 17th, 2021

Cardano (ADA) İçin Bahar Müjdesi CEO’dan Geldi!

Toplam piyasa değerine göre en büyük dördüncü kripto para birimi Cardano(ADA), son düşüşe en dayanıklı çıkan projelerden birisi oldu.

Cardano’nun Yükselişi Devam Edecek mi?

Ethereum kurucu ortağı Charles Hoskinson’ın projesi Cardano (ADA), 2020 yılının ortasından beri elde ettiği yükseliş ile gündemde. ADA, 13 Mart 2020 tarihinden bu yana %6.190 yükseliş elde etti ve yaklaşık 60 kat yükseldi. ADA fiyatının bu yükselişinin önemli bir sebebi de Mary güncellemesi oldu.

Mary güncellemesi ile beraber Cardano ağına kısmi de olsa akıllı kontrat desteği geldi. Akıllı kontratlar sayesinde Cardano ağında yıllardır beklenen Ethereum ağındakilere benzer merkezsiz uygulamalar geliştirilebilecek. Buna rağmen ağdaki gelişmeler sadece Mary ile sınırlı kalmadı ve önümüzdeki günlerde çok daha yüksek öneme sahip haberler gelebilir.

Alonzo Güncellemesi Tanıtıldı

Cardano kurucusu Charles Hoskinson ve IOHK tarafından paylaşılan gönderide de bahar müjdesi paylaşıldı. Cardano ağının en önemli güncellemelerinden birisi olarak görülen Alonzo, bahar döneminde önce test net sonra ana ağ olarak kullanıma açılacak.

Cardano geliştiricileri tarafından yapılan açıklamada, Alonzo’nun test ağının nisan sonu gibi erken bir tarihte hayata geçirilebileceği belirtildi. Alonzo hard forku ile beraber kullanıcılar Cardano üzerinde tamamen merkezsiz uygulamaları hayata geçirebilecek. Charles Hoskinson konu hakkında yaptığı açıklamada ise insanların bu güncelleme ile resmen Cardano ağında akıllı kontrat yazıp kullanıma açabileceğini belirtti.

Ethereum’un Pazar Payı ADA’ya Gidebilir

Cardano ağı Mary hard forku ile ciddi bir fiyat yükselişi elde etse de asıl bombanın nisan sonu veya mayıs başında hayata geçirilecek olan Alonzo ile patlayacağı belirtiliyor. Hoskinson, bu güncelleme sonrasında Ethereum ağındaki “bomba uygulamaların” Cardano ağında da yazılıp kullanılabileceğini belirtti.

DeFi Pulse tarafından aktarılan bilgilere göre şu an DeFi sektöründe 40 milyar dolarlık kilitli token bulunuyor. Bunların mayıs ayı sonrasında Cardano ağına geçiş yapması %100 oranında mümkün olmasa da %10 oranında bile geçiş ile büyük etkiler görülebilir. Cardano şu an işlemler için akıllı kontratlar tabanlı olacak şekilde çalışmıyor ve bu da işlem ücretlerinin ADA için avantajlı olmasını sağlayabilir.

Ethereum ağını kullanılamaz hale getiren işlem ücreti sorununun Cardano ağında olmaması, mayıs ayındaki güncelleme ile fiyatı etkileyebilir.

Facebook Comments