Saturday, April 20th, 2024

Cardano (ADA) İçin Beklenen Haber Geldi: ADA Coin İçin Her Şey Yeni mi Başlıyor?

Toplam piyasa değerine göre en büyük beşinci kripto para birimi Cardano (ADA), aylardır devam eden yükselişine önemli bir gelişme ile hız kazandırabilir. ADA fiyatı 1 yıllık sürede %1.705 yükseliş elde ederek tüm zamanların rekorunu kırdı ve 1,18 dolara kadar çıktı. Bu gelişmenin arkasında ise ağdaki önemli güncellemelerin yeri azımsanamayacak kadar fazla.

Shelley Sonrası ADA İçin Yeni Adım

ADA yatırımcılarının Shelley ana ağına geçilmesi ile girdiği büyüme dönemindeki sıradaki adımın ise Mary hard forku olduğu biliniyor. Cardano‘nun arkasındaki IOHK tarafından yapılan açıklamada, Mary hard forku için tarih verildi ve bunun neler yapabileceği de resmen açıklandı.

Twitter’da yayınlanan gönderide Cardano’nun Mary protokolü güncellemesinin resmen 1 Mart tarihinde gerçekleştirileceği vurgulandı. Goguen güncellemesi içerisindeki en önemli dönüm noktaları arasında gösterilen Mary, ağ üzerinde birden çok tokenlerin desteklenmesini sağlayacak. Cardano için yeni bir çağ olarak görülen Mary sayesinde hem akıllı kontrat desteği hem de merkezsiz uygulama geliştirilmesi gibi birçok hedefe ulaşılmış olacak.

1 Mart, ADA İçin Çok Kritik

Input Output açıklamasında güncellemenin kısa süre içerisinde GitHub üzerinde de kayıt altına alınacağı ifade edildi. Tam olarak blok ve tarih de veren IOHK, 1 Mart tarihi ile önemli bir güncellemeyi hayata geçirecek.

Mary güncellemesi ile beraber Cardano ekosistemindeki geliştiriciler Yoroi eklentisini de hayata geçirmiş olacak. Yoroi cüzdan uygulaması, ADA ve Cardano ağı tabanlı yeni varlıkları destekleyecek. Bunun aslında Cardano ağındaki yeni varlıklara özel bir kripto para cüzdanı olduğu söylenebilir.

ADA ve DOT Rekabeti Artıyor

Yoroi kullanıcılarının hem hard fork öncesi hem de hard fork sonrası ağdaki varlıklarını transfer edebilecek olması da büyük bir gelişme olarak görülüyor. Aylardır yükseliş trendinde olan ADA fiyatı, 1 Mart tarihi yaklaşırken ivmesine ivme katabilir ve rekorunu tazeleyebilir.

Özellikle iki Ethereum rakibi ADA ve DOT arasındaki rekabet de bu güncelleme ile değişim yaşayabilir. Nitekim son 24 saat içerisindeki yükseliş oranlarına bakıldığında ADA’nın %4 yükseldiği, bu esnada ise DOT’un %1,5 düştüğü görülmekte. Eğer Polkadot bu tarihlerde önemli bir atılım yapamazsa ADA ve DOT arasındaki fiyat farkı da değişim yaşayabilir.

Facebook Comments