Saturday, January 28th, 2023

Cardano (ADA) İçin Beklenen Ürün Hazır: ADA Fiyatı Bundan Nasıl Etkilenecek?

Toplam piyasa değerine göre en büyük üçüncü kripto para birimi Cardano (ADA), bütün piyasa düşerken bile diğerlerine kıyasla daha az darbe almayı başardı. ADA fiyatının bu yükselişinin arkasında ise ekibin imza attığı teknik gelişmeler bulunuyor.

Cardano Yatırımcıları 1 Mart Tarihine Kilitlendi

Mary isimli hard fork ise söz konusu teknik gelişmelerin arasında en önemlilerden birisi. Cardano ana ağı planlandığı gibi ilerlerse Mary hard forkunun 1 Mart 2021 tarihinde, tahmini olarak TSİ 00.44 itibarıyla aktif edileceği belirtildi.

Cardano’nun arkasındaki Input Output tarafından yayınlanan açıklamada, tarihin belirlendiği de resmi olarak duyuruldu. Cardano protokolünün şu an 1 Mart olarak teyit edilmesi aslında Goguen güncellemesi için de dönüm noktası oldu.

Mary Sonrası ADA’yı Ne Bekliyor?

Cardano henüz akıllı kontrat desteğine sahip olmasa da Mary hard forku sonrasında ulaşılacak Goguen ağı, akıllı kontrat ve token desteği sağlayacak. Aynı Ethereum ağında olduğu gibi Cardano ağında da farklı standartlarda token üretilebilecek ve Cardano için yeni kullanım alanları oluşacak.

IOHK CEO’su Charles Hoskinson da konu hakkında yaptığı açıklamada Mary için son kod dizininin de yazıldığını belirtti. “Roket havalandı” ifadesini kullanan Hoskinson, Mary hard forku için her şeyin hazır olduğunu ifade etti.

Mary hard forku tamamlandıktan sonra ise Goguen güncellemesi ve son olarak Alonzo isimli üçüncü hard fork hayata geçirilecek. Cardano bu güncellemeler sonrasında ise Ethereum karşısındaki rekabetini bir üst seviyeye çıkartabilir.

DeFi Sektöründeki Rekabet Artıyor

Özellikle DeFi sektörü konusunda hala rakipsiz olan ETH, yine de pazar payını devamlı olarak kaybetmeye devam ediyor. Cardano’nun DeFi ekosisteminin Ethereum’a kıyasla daha düşük işlem ücreti ve daha hızlı işlem imkanları sunması ise ETH’ye başka bir darbe indirebilir.

Alonzo’nun ise yılın ikinci çeyreğinde aktif hale getirilmesi ve hem akıllı kontratların hem de DeFi uygulamalarının kullanıma açılması bekleniyor. Cardano ekibi bu esnada Yoroi isimli cüzdanı da hayata geçirerek DeFi uygulamaları henüz gelmeden bunları destekleyecek cüzdanı kullanıma açtı. Cardano’nun bu gelişmeler sonrasında toplam piyasa değerine göre en büyük üçüncü kripto para birimi sıralamasına yükselmesi ise şaşırtıcı olmadı.

Facebook Comments