Monday, January 30th, 2023

Cardano (ADA) İçin Geri Sayım Başladı: İşte Her Şeyin Başlayacağı Tarih

Ethereum kurucu ortağı Charles Hoskinson’ın önderlik ettiği Cardano (ADA), kısa sürede ciddi bir yol kat etti. IOHK tarafından piyasaya sürülen ADA, özellikle 2020 yılının ortalarından bu yana inanılmaz bir büyüme elde etti ve hala da bunu devam ettirmekte.

1 Mart Sonrasında ADA İçin Yeni Tarih

1 Mart 2021 tarihinde Mary hard forkunu gerçekleştiren Cardano ve ADA ekibi, şimdi ise her şeyi değiştirecek gelişme için tarih verdi. Cardano 1 Mart tarihi itibarıyla akıllı kontratları hayata geçirdi ve o günden bu yana 500’den fazla proje Cardano ağı üzerinde oluşturuldu. Buna rağmen geliştiricilerin tam merkezsizlik için verdiği tarih, 31 Mart 2021 oldu.

31 Mart tarihine kadar Cardano ağında 1.800’den fazla topluluk havuzu olması ve bunların tamamen yeni blok üretiminden sorumlu hale gelmesi bekleniyor. Temmuz 2020 tarihinde Shelley güncellemesi ile ilgili paylaşılan gönderide aslında bu bilgilere yer verilmişti. Cardano ağındaki her bir blok şu an için IOHK’a bağlı federal ağ düğümlerinden geçiyor. Bu da bazı analistlerin Cardano ağının tam anlamıyla merkezsiz olmadığı eleştirisi yapmasına neden oluyor. Ancak blok üreticileri zamanla arttıkça bunun değişeceği biliniyordu ve değişim tarihi geldi.

ADA Fiyatı %730 Yükseldi

2020 yılına 0,18 dolardan giriş yapan ve 1,5 dolara kadar yükselen ADA, %730’luk artışını 31 Mart sonrasında da devam ettirebilir. Akıllı kontrat desteğine zaten kavuşan ADA’nın şimdi de federal ağ düğümü sınırlamasından kurtulması, büyük bir dönüm noktası olarak görülmekte.

ADA fiyatı bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 1,14 dolardan işlem görüyor. Son 24 saat içerisinde %1,3 düşüş yaşayan ADA, 1,5 dolar hedefinin ise biraz uzağında kaldı. 1 Mart tarihindeki güncelleme sonrasında fiyatın düzeltme yaşaması ise oldukça normal karşılanmakta.

ADA Yeniden Toparlanabilecek mi?

USDT’nin bu düşüşten faydalanması ADA’yı toplam piyasa değerine göre en büyük dördüncü kripto para birimi sıralamasına çekti. Buna rağmen ADA’nın 31 Mart tarihindeki güncelleme ile beraber yeniden en büyük rakibi Ethereum’un bir adım arkasına gelmesi muhtemel gözüküyor.

Kripto para piyasasının genel düşüş yaşaması da ADA fiyatının bu düşüşünde etkili oldu. Bitcoin’in 48.000 dolar bandında tutunması ise hem ADA hem de diğer altcoinler için olumlu bir hava yaratacaktır.

Facebook Comments