Sunday, October 17th, 2021

Cardano (ADA) İçin “Kıyamet Günü” Geldi: Charles Hoskinson Açıkladı

Cardano (ADA), son dönemde attığı ve birbiri ardına gelen başarılı adımları ile kesinlikle adından söz ettirmeyi başardı. Kısa süre içerisinde 1,50 dolara kadar çıkan ADA fiyatı, daha sonra ise sıradaki gelişmelerin beklentisi öncesinde düzeltme yaşadı ve 1 dolar bandına çekildi.

ADA Fiyatı Yeniden Hareketlenebilir

ADA fiyatını harekete geçirecek gelişme ise sonunda gelmiş olabilir. Cardano ağının Mary güncellemesinden sonra son aşaması olarak görülen federal ağ düğümleri, 31 Mart tarihinde büyük ölçüde hayata geçiriliyor. Cardano’nun arkasındaki IOHK CEO’su Charles Hoskinson, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada bu güncellemeyi duyurdu.

31 Mart tarihi itibarıyla d-parametresi sıfıra indirilecek ve bu aslında Cardano’nun önceki ağ formunun kıyameti ile sonlanması anlamına gelecek. Hoskinson da bunu oldukça yorucu bir yolculuk olarak tanımladıktan sonra ilgili geçişin videosunu paylaştı.

Cardano Ağı Artık Tamamen Merkezsiz Olacak

Bu güncelleme ile beraber Cardano ağı tamamen merkezsiz bir hal alacak. Blok üretimi artık federal ağ düğümlerinin yardımıyla staking havuzu operatörleri tarafından gerçekleştirilecek ve tamamen yeni bir modele geçilmiş olacak. 25 Mart tarihinde IOHK tarafından bu güncellemenin uygulanacağına dair bilgi verildi ve epoch 257 ile beraber söz konusu güncelleme hayata geçirilecek.

ADA stake etme fonksiyonu kullanıma sunulduğundan beri eski mekanizmanın çalışması her epoch yani aşama başına %0,02 azaltılıyordu. Bu da Staking havuzuna her bölüm ile daha fazla işlemci gücü girmesini sağladı. Cardano şimdi ise büyük ölçekli madencilik ile staking havuzlarının gücü blok üreticilerinin elinden almasını sağlayabilecek durumları engelleyerek, tamamen yeni merkezsiz modelini piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

ADA İçin Yeni Dönem

31 Mart tarihi itibarıyla Cardano ağında tamamen yeni bir dönem başlayacak. Hoskinson buna ek olarak Alonzo güncellemesi ile beraber ise Cardano ağında akıllı kontratların aktif hale geleceğini belirtti. Alonzo’nun test ağı önümüzdeki ay kullanıma açılacak. Alonzo’nun asıl kullanımı ise mayıs ayını bulabilir.

Facebook Comments