Wednesday, October 4th, 2023

Cardano (ADA) Yorum: ADA Fiyatı Toparlanabilir Mi?

Piyasa değerine göre en büyük beşinci kripto para birimi olan Cardano (ADA), çetin bir konsolidasyon döneminden geçiyor. ADA fiyatı dar bir fiyat kanalının içerisinde seyrediyor. Kritik bir fiyat kırılmasının eşiğinde olan ADA, konsoladisyon döneminden çıkabilecek mi?

1 milyondan fazla Cardano’ya sahip olan ADA balinaları, pozisyonlarını tasfiye ederek mevcut konsolidasyondan sorumlu olabilir. Yılbaşında 0.18 dolar seviyesinde olan ADA fiyatı 27 Şubat 2021 tarihinde 1.49 dolara kadar tırmandı. Yeni ATH’nin akabinde Cardano fiyatı konsolidasyon dönemine girdi. Uzman analist Michaël van de Poppe’ye göre bu derece patlayıcı bir ivmenin ardından sakin bir dönem oldukça normal.

ADA Fiyatı Neden Düştü?

ADA fiyatının neden düştüğüne dair birtakım sorulara cevap arayalım. Mary Hard Fork güncellemesinin açıklanması ile birlikte ADA topluluğunda büyük ölçüde FOMO görüldü. Bunun beraberinde S&P500 şirketleriyle ortaklık çalışması söylentilerinin ve çeşitli projelerin ertelenmesi yatırımcı düzeyinde tepkiye neden oldu. Bu nedenle ivme soğumuş olabilir. Ayrıca IOHK CEO’su Charles Hoskinson, ADA’nın Coinbase ve diğer büyük kripto para borsalarında listelenme sözünü henüz tutmadı. Ancak bunlara rağmen bazı uzman analistlere göre ADA fiyatı yakında toparlanabilir.

Balinalar Konsolidasyondan Sorumlu Olabilir Mi?

Bir diğer bakış açısı da kripto topluluğunda saygın bir isim olan Pieter Nierop’tan geldi. Zincir içi veri analizleriyle tanınan Nierop, elinde büyük sayıda ADA bulunduran cüzdan sayısındaki değişikliğe dikkat çekti. Buna göre, 27 Şubat ile 12 Mart 2021 tarihleri arasında çok sayıda Cardano balinası varlıklarını tasfiye etti veya azalttı. Biraz daha derine inecek olursak, 12 Mart 2021 tarihi itibariyla elinde 100 milyon ila 2.5 milyar ADA tutan balina sayısı 8’e düştü. Bir diğer önemli düşüş ise 1 milyon ila 5 milyon ADA bulunduran balina sayısı 2.979’dan 2.827’ye düştü. Bu 152 balinanın tasfiyesi anlamına geliyor. Bu bağlamda, bu veriler oldukça dikkat çekici ve önemlidir.

Facebook Comments