Sunday, April 21st, 2024

Cardano İçin İyi Haberler Bitmiyor: ADA, Bu Güncellemeye Nasıl Tepki Verecek?

Toplam piyasa değerine göre en büyük dördüncü kripto para birimi Cardano (ADA), piyasanın gidişatına rağmen iyi haber almaya ve vermeye devam ediyor.

Cardano’da Yeni Güncelleme

Cardano fiyatı özellikle 2020 yılında hayata geçirilen Shelley ana ağı ile şahlandı ve neredeyse 1 doları görerek tüm zamanların rekorunu kırdı. Buna rağmen Cardano için geliştirmeler bitmiş sayılmaz ve sayıları artarak devam ediyor. 3 Şubat tarihinde Cardano’nun arkasındaki IOHK tarafından Goguen token güncellemesi için gerekli olan güncelleme başarıyla tamamlandı.

Mary olarak da bilinen bu güncelleme sadece test ağında tamamlandı ve hala Cardano’nun ana ağına geçirilmedi. Ekip ise yeni yaptıkları bir açıklamada Şubat 2021 sonlarına doğru Goguen güncellemesinin tam anlamıyla ana ağda kullanıma açılabileceğini belirtti. Goguen’in Cardano’nun yol haritasındaki farklı aşamalardan birisi ile beraber hayata geçirileceği vurgulandı.

Cardano’dan Ethereum Hamlesi

Söz konusu güncelleme Cardano ağındaki tokenleri Ethereum tabanlı ERC-20 ve ERC-721 tokenlerine eşdeğer hale getirebilir. Cardano ağındaki kullanıcılar tarihte ilk defa kendi tokenlerini üretip bunu ister NFT isterse de normal token şeklinde piyasaya sürebilir. Ethereum ağının yolundan giden Cardano, buna ek olarak ise birkaç değişiklik yapılacağını belirtti. Cardano’nun kendi token yapısının Ethereum’a benzer olmasına karşın “kritik birkaç değişiklik” olacağının sinyalleri verildi.

cardano ada

İlk büyük değişiklik ise “büyük ücretlerin” alınmayacak olması. Kullanıcının bir token akıllı kontratı ile etkileşime girmesi sonrasında Ethereum ağı tarafından alınan ve gas ücreti olarak bilinen bu ücretler Cardano ağında olmayabilir. Ethereum ağındaki yoğunluk boğa piyasası ile birleşince işlem ücretlerinin rekor derecede şişmesine yol açmıştı. Bu da Cardano ve Polkadot gibi birçok kripto para projesinin ön plana çıkmasını sağladı.

ADA İçin Tarih Belli

Cardano eğer Şubat 2021 sonlarında bu güncellemeyi hayata geçirebilir ve kullanıcılara yüksek işlem ücreti olmayan bir DeFi ekosistemi sunabilirse, ADA fiyatının yükselişi rekor seviyelere ulaşabilir. Tabii ki Shelley ana ağının birkaç defa ertelendiği ve bunun gibi büyük güncellemelerin gelmesinin zaman alacağı unutulmamalı.

ADA fiyatı  bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 0,80 dolar seviyesinden işlem görüyor ve altcoinlerin yaşadığı sert düşüşten çok fazla etkilenmedi.

Facebook Comments