Friday, February 3rd, 2023

Cardano’nun (ADA) Kurucusundan Uyarı: ABD, Bitcoin ve Bu Altcoin’leri Yasaklayabilir

Cardano‘nun (ADA) yaratıcısı Charles Hoskinson, kısa süre önce yayımlanan ve ABD hükümetinin tavsiyelerinin yer aldığı raporun Bitcoin (BTC) ve diğer kripto para için iyiye işaret olmadığı konusunda uyardı.

ABD’deki Kripto Varlıkların İklim ve Enerji Etkileri

Cardano’nun (ADA) yaratıcısı Charles Hoskinson, ABD Çevre Koruma Ajansı (EPA) ve ABD Enerji Bakanlığı‘nın (DoE) katılımını şart koşan ve sorumlular için kanıta dayalı bir çevre standartları oluşturmak üzere Beyaz Saray Bilim ve Teknoloji Ofisi Politikası’nın yayımladığı “Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Kripto Varlıkların İklim ve Enerji Etkileri” başlıklı raporuna karşı çıktı. Hoskinson, raporun en büyük kripto para BTC‘in tamamen yasaklanmasıyla sonuçlanabileceğini iddia ederek şunları söyledi:

EPA ve DoE, kripto paraların çalışma şeklini değiştirmelerini söylemek için kripto para şirketleriyle konuşmaya başlayacak. Peki hangi şartlarda? Bu şartlar, ‘Çok düşük enerji kullanımı, düşük su kullanımı, düşük gürültü üretimi, operatörler tarafından temiz enerji kullanımı için standartlar ve tesislerinin ek elektrik yükünü karşılamak ve aşmamak için ek karbonsuz üretim için zamanla güçlenen standartlar’dan oluşacak. Bu önlemlerin etkileri azaltmada etkisiz kalması durumunda, yönetim yürütme eylemlerini araştıracak ve ABD Kongresi, kripto para madenciliği için yüksek enerji kullanımı sunan fikir birliği mekanizmalarının kullanımını sınırlamak veya yasaklayarak ortadan kaldırmak için yasaları elden geçirebilecek. Başka bir deyişle, Bitcoin yasaklanabilir. Bunu böyle okuyun.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Kripto Varlıkların İklim ve Enerji Etkileri başlıklı rapor, ABD Başkanı Joe Biden tarafından Mart ayında imzalanan ve “sorumlu dijital varlık inovasyonu” çağrısında bulunan başkanlık yürütme emrine yanıt niteliğinde.

Proof of Work Kripto Paraları Tehlikede

Hoskinson’a göre ABD hükümeti, hedefine ulaşmak için iş ispatı (Proof of Work) algoritmasını kullanan Bitcoin ve altcoin‘ler için olumsuz haber akışına neden olacak çeşitli stratejiler kullanabilir:

Beyaz Saray, kimsenin göremeyeceği veya okumayacağı detayları raporun yedinci sayfasında saklıyor: ‘Hey Mia, orada iş ispatıyla birlikte iyi ki varsın ama, biliyorsun küresel ısınma kötü. Bu yüzden yasaklamalıyız.’ Raporda EPA ve DoE’nin devreye girmesini sağlayarak bunu yumuşak bir şekilde yasaklayacağız ve temelde uyamayacağınız standartlar yaratacağız deniliyor. Ve ardından standartları karşılayamadığınız zaman, temelde bunu yapabilmenizi engellemek için bir tür icra emri veya mevzuat çıkarılacak veya kar marjlarınız yok edilecek. Böylece ABD’de kripto para madenciliği endüstrisi için karlı olmaktan çıkacak.

Facebook Comments