Friday, January 27th, 2023

Cardano’nun (ADA) Şimdiki Rakibi XRP: XRP, Bir Sıra Daha Gerileyebilir

XRP yatırımcıları Ripple’a açılan dava yüzünden oldukça kötü bir haftadan geçse de kabus hala bitmemiş gibi gözüküyor. Dava haberi öncesinde toplam piyasa değerine göre en büyük üçüncü kripto para birimi konumundaki XRP, bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla ise 5. sırada bulunuyor.

DOT Sonrası XRP İçin Yeni Düşüş Kapıda

Polkadot’un (DOT) herkesin dikkatini üzerine çeken yükselişi sonrasında yerini DOT’a kaptıran XRP, şimdi ise bunun bir benzerini yaşamaya hazırlanıyor. Ethereum’un rakiplerinden birisi olarak görülen Cardano (ADA), XRP’yi kısa süre içerisinde geçebilir.

Cardano son 24 saat içerisinde %6 yükseliş kaydederken XRP’nin %4,5 gerilemesi, aradaki farkın kapanmasına yol açtı. Bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla ADA 11,405 milyar dolarlık piyasa değerine sahipken XRP 12,497 milyar dolar seviyelerinde. Bu da arada neredeyse 1 milyar dolarlık fark kaldığını gösteriyor.

ADA COİN XRP

Ripple Davası Belirleyici Olacak

Ripple’a ve iki yöneticisine açılan davada XRP’nin menkul kıymet ilan edilebilme riski bulunuyor. XRP yatırımcılarının bunun devamında birçok kripto para borsasından kötü haber almaları ise fiyatı baltaladı. Cardano’nun arkasındaki ünlü CEO Charles Hoskinson ise bu durumu net bir şekilde yorumladı.

IOHK CEO’su Charles Hoskinson, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonunun elindeki gücün hala çok fazla olduğunu ifade etti. Hoskinson, yasalar farklı olsaydı SEC’nin sadece Ripple’ın iki yöneticisini hedef alıp XRP yatırımcılarına zarar vermeyebileceğini ancak durumun böyle olmadığını belirtti.

XRP, Top 10 Dışına Çıkabilir

Ripple davasında şirketin iki yöneticisinin suçlu bulunması net bir şekilde XRP’nin menkul kıymet ilanı olacaktır. Bu da XRP yatırımcılarının daha önce test edilen 0,17 doların altında bir fiyatı görmelerine neden olabilir. XRP’nin 0,17 dolara kadar gerilemesi ise yaklaşık %50 değer kaybı anlamına geliyor. Böyle bir durumda XRP’nin toplam piyasa değeria açısından top 10 dışına çıkması bile oldukça muhtemel.

22 Şubat tarihinde görülecek olan Ripple davasının ilk duruşması ise yatırımcılara bu konuda önemli ipuçları verebilir.

Facebook Comments