Sunday, April 14th, 2024

Cathie Wood’dan Michael Burry tepkisi: İnovasyondan anlamıyor

Bitcoin’in de yaratılmasına vesile olan 2008 kriziyle beraber ABD’deki mortgage balonunu tahmin eden ve bu taraftaki yatırımlar için o dönem kısa pozisyon alarak şöhret kazanan ünlü yatırımcı Michael Burry, Pazartesi günü Ark Yatırım’ın inovasyon ETF’i olan  ARKK yatırım fonuna karşı kısa pozisyon aldığını bildirmişti.

“Mortgage krizini bildi ama…”

Burry’nin bu hamlesine ise, ARK CEO’su ve kurucusu olan Cathie Wood’dan tepki geldi. Wood Twitter adresinden konuyla ilgili yaptığı yorumda şunları söyledi:

“Bizim bakış açımıza göre; Ark Yatırım’ın kendisini bu konudaki araştırmaya adadığı inovasyon yayılmasının tohumları, teknoloji ve telekom patlamasıyla sonuçlanan 20 yılda ekilmiştir. 20 yılı aşkın bir süredir ortaya çıkan bu teknolojilerin önümüzdeki 10 yılda da dünyayı dönüştürmesi bekleniyor. Michael Burry zamanında konut/mortgage piyasasındaki felaketi fark etti ve bu konuda önemli uyarılarda bulundu. Ancak inovasyon evrenindeki patlayıcı gücün ve yatırım fırsatlarının temellerini anladığını düşünmüyorum”

Cathie Wood’un ARK Innovation fonu 2020 yılında yatırımcılarına %150’lik bir kazanç sağlamıştı. Fonun, Zoom ve Teladoc gibi, pandemi döneminde fiyatları adeta uçan şirketlerde hisseleri bulunuyordu. Bu ETF, Wood’un kendi Youtube kanalındaki yorumlarıyla daha çok yatırımcı çekti ve bugün yönetimi altında yaklaşık 22 milyar dolarlık varlık bulunuyor.

Ancak 2021’in ilk yarısında, yatırımcılar teknoloji hisselerinin çok yükselmesi ve çok daha az kazanç getirmesi yüzünden bu yatırımlarından vazgeçtiler ve Wood’un en büyük fonu olan ARK İnovasyon’dan çıkışlar yaşandı. İkinci çeyreği %9’luk yükselişle kapayan ARK İnovasyon, yılbaşından bu yana ise %6’lık düşüş yaşadı.

Bitcoin başta olmak üzere kripto paralara destek veren Wood, Elon Musk ve Jack Dorsey’nin de katıldığı ve yüzbinlerce kişinin Youtube’dan canlı olarak izlediği The B Word etkinliğinde de yer almıştı.

The post Cathie Wood’dan Michael Burry tepkisi: İnovasyondan anlamıyor appeared first on Bitcoin haberleri – Uzmancoin – Kripto para ve Blockchain.

Facebook Comments