Saturday, April 20th, 2024

Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli Metro Hattı’nda tünel açma makinesinin geçişi töreni

Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli Metro Hattı'nda tünel açma makinesinin geçişi töreni

Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli Metro Hattı’nın, Sarıgazi İstasyonu’nda tünel açma makinesinin (TBM) geçişi için tören düzenlendi. Toplam uzunluğu 10,9 kilometre olan hatta 4 TBM makinası çalışıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından yapımı devam eden Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli Metro Hattı’nın Sarıgazi istasyonunda tünel açma makinesinin (Tunel Boring Machine-TBM) geçişi dolayısıyla tören gerçekleştirildi.

Törende konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, hattı iki aşamada hizmete sokacaklarını belirtti.

İmamoğlu, “Üç istasyondan oluşan birinci aşama, Çekmeköy-Şehir Hastanesi kısmı olarak devreye girecek. Biz, bunu 2023’ün ilk yarısında açmayı planlıyoruz. Sancaktepe-Sultanbeyli hattını ise 2024’te tamamlayıp, inşallah tüm hattı İstanbulluların hizmetine sunmuş olacağız. İlk kısımda yaklaşık yüzde 45, ikinci etap için ise şu anda yüzde 15 ilerlemeye ulaştık” dedi.

İmamoğlu, İBB Meclis komisyonunda mevcut hattı da kapsayan borçlanma taleplerinin bulunduğunu bildirerek, onayın çıkmasını beklediklerini söyledi.

İBB Raylı Sistemler Daire Başkanı Pelin Alpkökin de metro hattındaki çalışmalara ilişkin verdi.

Törene, Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Doğan Demir, yüklenici firma yöneticileri ve davetliler katıldı.

TEK YÖNDE SAATTE 64 BİN 800 YOLCU TAŞINACAK

Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy Metro Hattı’nın devamı niteliğinde olan hat Çekmeköy, Sancaktepe ve Sultanbeyli ilçelerinden geçecek. 10,9 kilometrelik 8 istasyondan oluşan hatla yolculuk süresi 16 dakika olacak. Tek yönde saatte 64 bin 800 yolcu taşınacak.

Facebook Comments