Monday, April 15th, 2024

Celo Nedir?

Celo, akıllı telefon kullanıcıları arasında kripto para biriminin benimsenmesini artırmaya odaklanan bir blok zinciri ekosistemidir. Celo, telefon numaralarını genel anahtar olarak kullanarak, bankacılık erişimi olmayanlar da dahil olmak üzere dünyanın milyarlarca akıllı telefon sahibini kripto para birimi ile işlem yapma konusunda tanıtmayı umuyor.

Celo (CELO) Nedir?

Celo (CELO), işlem ücretleri, yönetim katılımı ve ilgili faaliyetler için kullanılan bir proof-of-stake (PoS) token’ıdır. Celo’nun diğer projelerden farkı, akıllı telefon kullanıcılarına odaklanmasında yatmaktadır. Şirket, akıllı telefon sahiplerinin sayısının katlanarak arttığını, ancak kripto para birimi kullanan kişilerin sayısının çok daha yavaş bir hızla arttığını savunuyor.

Celo’nun amacının herkes için refah koşullarını yaratan bir finansal sistem inşa etmek olduğu ifade ediliyor. Celo Vakfı ise açık kaynaklı Celo platformunun büyümesini ve gelişmesini destekleyen, ABD merkezli kar amacı gütmeyen bir kuruluş olarak tanımlanıyor. Celo topluluğu ilkelerinin rehberliğinde vakıf, eğitime, teknik araştırmaya, çevre sağlığına, topluluk katılımına ve ekosisteme ulaşmaya katkıda bulunuyor.

Öte yandan yapılan açıklamalara göre Celo iki temel değer üzerine kuruldu:

  • Benzersiz Amaç: Celo herkesin kendine özgü bir gelişim yolu olduğuna ve kişisel tatmin olmanın büyük ölçüde bu yolda kişinin potansiyeline ulaşabilmesine bağlı olduğuna inanıyor. Bu amaçla da insanların tam potansiyeline ulaşmasını sağlayan değerleri benimseniyor.
  • Bağlılık: Platform insanların öncelikle birbirleriyle bağlantılı yaşadıklarına inanıyor. Bireylerin anlamlı ilişkilere sahip güçlü bir sosyal topluluğun üyesi olduklarında yani sağlıklı ve mutlu bir bütün içinde yaşadıklarında daha sağlıklı ve mutlu olduklarını kabul ediliyor ve toplumu güçlendiren değerler benimseniyor.

Bunların yanı sıra platformun özellikleri şu şekilde sıralanıyor:

  • Stabil para birimleri: Birden çok ERC20 benzeri stabil para birimi için yerel destek sunuyor.
  • Telefon numarası anahta yapısı: Kullanıcı deneyimini kolaylaştırmak için telefon numaralarının adreslerle eşlenmesi yapılıyor.
  • On-chain yönetişim: On-chain yönetişim yoluyla yönetilen protokol değişiklikleri bulunuyor.
  • Kişisel velayet: Kullanıcılar, hesaplarının gizli anahtarlarına erişim ve kontrol hakkına sahipler.
  • Proof of Stake: Merkezi olmayan altyapı üzerinde çalışan fikir birliği algoritması bulunuyor.
  • Çok hızlı senkronizasyon: Hızlı cep telefonu senkronizasyonu sunuluyor.
  • İşlem ücretleri: İşlem ücretlerini sabit para biriminde ödeme seçeneği sunuluyor.
  • Programlanabilir: Ethereum Sanal Makine ile uyumlu programlanabilir akıllı sözleşme platformu olarak tasarlandı.

CELO Coin Yorum

Celo platformunun özellikle akıllı telefonları hedef alıyor olması kullanıcıla tarafından artı bir özellik olarak değerlendiriliyor. Çünkü bu durum hem benimsenme hem de kolay kullanım açısından pozitif bir özellik olarak değerlendiriliyor.

Bununla birlikte CELO coin’in geleceği ile ilgili yatırımcılar pozitif düşünmekle birlikte kısa vadeli yatırımlarda temkinli yaklaşıldığı görülüyor.

CoinMarketCap verilerine göre yazının yayına hazırlandığı sırada 1,98 dolardan işlem gören Celo Coin, CELO/BTC paritesinde de 0.00005837 BTC’den işlem görüyor. Ayrıca şu anda dolaşımda 124,447,717 adet bulunan Celo Coin’in toplamda 1,000,000,000 Celo Coin’e ulaşacağı ifade ediliyor.

Bunlara ek olarak 22 Mayıs 2020 tarihinde 0,7955 dolar ile dibi gören CELO, 4 Eylül 2020 tarihinde 4,73 dolar ile rekor seviyeyi gördüğünü belirtmekte fayda var.

Celo Coin Nasıl Alınır?

Celo Coin, işlem hacmi bakımından en büyük kripto para borsası olan Binance aracılığı ile hızlı ve kolay bir şekilde satın alınabilir. İşlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para işlem platformu olan Binance’in 5 Ocak 201’de Celo Coin listelediği görülüyor.

Bunlara ek olarak Binance kullanıcıları şu anda CELO/BTC ve CELO/USDT işlemlerini gerçekleştirebiliyor.

Facebook Comments