Çetin Ünsalan: Perakendede üç harfliler sancısı – Ekonomi Uzmanı

Ekonomi Gazetecileri Derneği olarak Anadolu temsilciliklerimizin öncülüğünde gerçekleşen ‘Türkiye Ekonomiyi Konuşuyor’ başlıklı oturumlarımızda her hafta farklı bir ilin oda başkanını ağırlıyoruz. Bu haftaki durağımız Aydın ve Aksaray’dı.

Öncelikle her iki ilin de farklı ihtiyaçları olmasına karşılık, çözüm noktasında aynı mantığı sergilemesi ülkenin doğusuyla batısı arasında çözüm açısından çok büyük uçurumlar olmadığını bize gösteriyor.

Aydın tam anlamıyla yalnız bırakılmış bir il. O kadar ki yanlış teşvik politikaları nedeniyle uğradığı haksız rekabette Türkiye ekonomisinin 6. sırasındaki yerinden 44. il noktasına kadar düşmüş. Fakat buna rağmen birçok sektörü aynı anda omuzlayarak taşıyan il çalışmayı bırakmıyor. Kamu yatırımlarında cimri davranılmasına rağmen mücadelesini sürdürüyor.

Aydın Ticaret Odası Başkanı Hakan Ülken’in uyarısı çok açık. Büyük potansiyeline rağmen Ülken’in ifadesiyle Aydın son nefesini tüketmeye yakın. Bu nedenle bir an önce siyasi inatlaşmalardan vazgeçilip, enerjiden tarıma birçok sektör açısından kritik olan bu ile sahip çıkılması lazım.

Çünkü eğitim noktasında önemli bir vizyonla dünya çapında üç ana dalda öne çıkacak bir vakıf üniversitesi üzerinde çalışıyorlar. Endüstriyel gıda mühendisliği, enerji mühendisliği ve uçak mühendisliği… Uluslararası marka olabilecek bir potansiyelin ilk adımları atılıyor. Bu yüzden kısır çekişmelere bu vizyonun kurban edilmemesi gerektiği inancındayım.

Aksaray ise kavşak noktasında olduğu için emin adımlarla ilerliyor. Tarım, hayvancılık, otomotiv, hazır giyim gibi bir çok sektörde yatırım çekmeye devam ediyor. Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cüneyt Göktaş lojistik merkezi olmak istemelerine rağmen havaalanı eksikliği ve demiryolu bağlantılarının olmamasını çelişki olarak dile getiriyor.

Her iki başkanla da sohbette konu doğal olarak döndü dolaştı tarım ürünlerindeki fiyata geldi. Çünkü ikisi de önemli tarım illerimizden… Öncelikle planlı bir tarım politikasının eksikliği her açıdan dile getiriliyor. Ama son dönemin popüler başlığı olan zamlar ve fırsatçılar tartışmasına değindiğimizde ilginç tanımlamalar ortaya çıkıyor.

Özellikle Aydın Ticaret Odası Başkanı Hakan Ülken, değerlendirmesinde indirim marketlerinin sektörler üstü tacizine dikkat çekti. Ülken dedi ki: “Aramızda üç harfli olarak adlandırdığımız bu yapıya, yani indirim marketlerine dikkat etmek lazım. Her sektörde, her ürünü satarak, müteşebbisleri darmadağın eden bir yapı var. Tüm uyarılarımıza rağmen göz ardı ediliyor. Bu dominant tavır devam ettirildiği sürece fahiş fiyatı engellemek mümkün değil. Bunlara ruhsat ve destek verildiği sürece sorunun önüne geçemezsiniz.”

Ülken işin üretim aşamasında da en büyük eksikliğin planlama olduğunu belirtti ve fireyi de, soğuk hava depolarıyla, planlama eksikliğini gidermeden ortadan kaldırmak mümkün olmadığını söyledi.

Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cüneyt Göktaş ise üreticinin kooperatifleşmesini desteklediklerini vurgularken, üretimde ciddi ve planlı bir yapıya geçilmesi gerektiğine dikkat çekti. Ayrıca girdilerdeki ithalat faktörüne de değinen Göktaş “Gübre başta olmak üzere üretimde kullanılan maddelerde ithalatın önüne geçilmeli” dedi.

Görüldüğü gibi yanlış bir teşvik uygulamasına da, sektörlerin tamamını taciz eden Ülken’in tabiriyle üç harflilere yaklaşıma da baksanız kuralsızlık büyük sorunları beraberinde tetikliyor. Zaten pandemi yeterince firmaları hırpaladı. Hatta sürecin hizmetler sektörünü hızla batırmaya götürdüğü uyarısı yapılıyor ki, bunun beraberinde de büyük bir işsizlik problemini getireceği açık.

Sadece bu mu? Bir de yurtdışında rekabet şartlarındaki olumsuzluk var. Tüm sorunlara rağmen üretimi yaptınız ve dışa çıktığınızda rekabetçi olmanız lazım. Hakan Ülken bu konuda çok net bir mesaj verdi.

“Teşvik değil, Avrupa’daki rakiplerimizle şartlarımızı eşitleyecek uygulamalar istiyoruz” diyen Hakan Ülken, Avrupa’da bir işverenin 100 Avro karşılığı yükümlülükleriyle maliyeti 136 Avro’ya gelirken, Türkiye’de 100 TL’lik bir istihdamın işverene maliyetinin 170 TL’yi aştığını hatırlattı.

Sözün özü şu ki bugün yaşanan fiyat tartışmaları aslında bir çıktı. Üretimden başlayan bir plansızlık, faaliyetlerin önünü açarken iktisadi olmayan kriterlerin uygulanması ve rekabet koşullarının dengelenmesi adına teşvik diye sunduğunuzun birini kalkındırırken, kalkınmışı batırması ne büyük bir savrulma olduğunu bize kanıtlıyor.

Sonuç mu? İşsizlikten raftaki fahiş fiyata, üreticinin yaşam savaşından imtiyazlar tartışmasına sorunlu bir dizi başlık önümüze geliyor.

cetinunsalan@yahoo.com

The post Çetin Ünsalan: Perakendede üç harfliler sancısı appeared first on ParaAnaliz.

Diğer Ekonomi Haberleri
KORONA’NIN KRONOLOJiSi

KORONA'NIN KRONOLOJiSi Ya Baba ya, Günde kaç kişi grip ten, Trafik kazasından ölüyor, biliyor musun? Korkma bu kadar. Çin’lilerin oyunu Devamı

Varlık Fonu Başkanı da istifa edecek…Yerine geçecek isim belli oldu
Varlık Fonu'nda görev değişimi

Bünyesinde kamu bankaları dahil 20 kamu şirketini bulunduran Türkiye Varlık Fonu (TVF) genel müdürü Zafer Sönmez, Bloomberg haberine göre istifa Devamı

Sanayi üretimi, cari açık, faiz kararı, işsizlik… Beklentiler neler?
Varlık Fonu'nda görev değişimi

Sanayi Üretimi: 2021 yılı Ocak ayı sanayi üretimi rakamı Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 12 Mart Cuma günü saat 10:00’da Devamı

İbrahim Kalın: S-400 NATO savunma sistemine entegre edilmeyecek
Varlık Fonu'nda görev değişimi

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın Türkiye – ABD ilişkilerine dair açıklamalarda bulunurken, Türkiye’nin Rusya’dan aldığı S-400 hava savunma sistemleri hakkında, “S-400 Devamı

TL’ye ne oluyor? Ağbal faiz artıracak mı? Artırsa da neden işe yaramayacak?
Varlık Fonu'nda görev değişimi

Cuma günü merkez bankası başkanı Naci Ağbal’ın blog yazısında ifade ettiği üzere, Türkiye’nin zaten yüksek seyreden enflasyon oranı için riskler Devamı

ve Hakan Atilla “kendi isteğiyle” istifa etti
Varlık Fonu'nda görev değişimi

Borsa İstanbul AŞ Genel Müdürü Hakan Atilla kendi isteğiyle Genel Müdürlük görevinden istifa etti. Borsa İstanbul’dan yapılan açıklamada, Atilla’nın istifasının Devamı

Prof Seyfettin Gürsel: ‘Türkiye kadın işsizliğinde tam beş yıl geriye gitti, durum parlak değil’ –

Ahval Genel Yayın Yönetmeni Yavuz Baydar konuğu Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (BETAM) Direktörü Prof. Seyfettin Gürsel ile Devamı

8 Mart Emekçi Kadınlar Günü’nde Metropoll verilerini hatırlamak

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü kutlamalarında gösteri yapmak isteyen kadınlara karşı uygulanan fiziksel sertlik yanında haftasonu yine kadına yönelik Devamı

Facebook Comments