Sunday, December 3rd, 2023

Chainlink Merkezileşiyor Mu: LINK Fiyatını Sadece 125 Cüzdan Mı Kontrol Ediyor?

Kripto piyasası veri toplayıcısı Glassnode’a göre, Chainlink’in (LINK) token dağılımı rekor düzeyde merkezi bir seviyesinde bulunuyor. LINK’in %80’inden fazlası şu anda yüzde 1’lik bir kesimin elinde bulunuyor.

Merkezsiz Proje Sanılandan Daha Mı Merkezi?

Glassnode’un araştırmasına göre, LINK’in %81’i şu anda sadece 125 cüzdanda saklanıyor ve Chainlink balinalarının elinde bulunan token sayısı son iki yılda istikrarlı bir şekilde arttı. Dolayısıyla elde edilen veriler LINK’in aşırı bir şekilde merkezi olduğunu gösteriyor.

Chainlink’in bir merkezi olmayan finans (DeFi) projesi olduğu göz önüne alındığında bu durum aslında daha da ilginç bir hal alıyor.

Elde edilen verilere göre LINK‘in %82,7’si yalnızca 100 cüzdanda bulunuyor. Bununla birlikte araştırmaya katılmayan bazı verilerle bu oranların daha da merkezi hale geldiği ifade ediliyor.

Bunlara ek olarak araştırmaya göre Chainlink balinaları Temmuz 2019’dan bu yana birikimlerini hızlandırmış gibi görünüyor. LINK sahiplerinin ilk yüzde 1’i tarafından temsil edilen arz payı, son 18 ayda yüzde 53’ten yüzde 81’e yükseldi.

Chainlink Balinaları

LINK bu ay tüm zamanlar rekorunu kırdı ancak balinaların hala Chainlink’te yükseliş bekledikleri görülüyor. Glassnode’dan Liesl Eichholz yaptığı açıklamalarda LINK balinalarının yükseliş hissiyatını koruduğunu ve balinaların daha fazla kazanmak için yatırımlarını arttırdığını ifade ediyor.

LINK gerçekten son aylarda muazzam bir performans sergiliyor ve kripto para birimi piyasa değerini de arttırarak yükselmeye devam ediyor. Ancak piyasada bir düşüş hissiyatı hakim olduğunda sadece 125 cüzdanın kontrol ettiği LINK’in fiyatının satışlarla birden çakılabileceği ve sonrasında toparlanmasının çok zor olabileceği ifade ediliyor.

Chainlink ile ilgili detaylı bilgilere “Chainlink Nedir?” metnimizden ulaşabilirsiniz.

Facebook Comments