Wednesday, October 4th, 2023

Çin, Dijital Yuan Çalışmalarını Genişletiyor

Çin Halk Cumhuriyeti, medyaya yansıyan son haberlere göre Dijital Yuan çalışmalarını genişletmeye hazırlanıyor. Bununla birlikte Çin, CBDC çalışmaları için farklı seviyelerde testler uygulamaya devam ediyor. Son gelişmelere göre Çin, 10 Nisan ve 23 Nisan arasında yeni bir test turu başlattı.

Çalışmalar 12 Milyon Nüfuslu Shenzen Eyaletine Taşındı

Çin, Shenzhen eyaletinde 500.000’lik nüfusu kapsayan yeni bir tura imza attı. Bununla birlikte Çin, merkez bankası para birimlerini ilk benimseyen ülkelerden biri olarak biliniyor. Benimsenme evresinde hızlı davranan Çin kendi CBDC’sini tasarlamaya geçtiğimiz yıldan itibaren başladı. Çin Renmin Üniversitesi Gaoling Akademisi’nde görevli Yardımcı Doçent Wang Peng’in son iddiasına göre Çin dijital yuan testini farklı stratejiler ile genişletiyor.

Wang Peng, 2020 Ekim ayından bu yana Çin’in dijital yuan için büyük ölçekli testler yaptığını kaydetti. Bu bağlamda Shenzen testi ile birlikte dijital yuan testleri geniş bir sahaya yayıldı. Bu yeni adımla birlikte yatırımcıların dijital finansal varlıkları kullanım oranlarının artırılması hedefleniyor. Buna göre Çinli yatırımcıların Shenzen’deki Çin Endüstri ve Ticaret Bankası’ndan dijital yuan cüzdanı hesabı açtırması gerekiyor.

Çin ve ABD Rekabetinde Dijital Yuan’ın Önemi

Dijital yuan çalışmalarının genişletilmesi Shenzen ile kalmadı. Güney Çin bölgesindeki Hainan eyaleti, nisan ayının başından bu yana dijital yuan çalışmalarında pilot şehir olarak biliniyor. Pek çok bilim insanı, Çin ile ABD arasındaki sürekli sorunları ele alırken dijital yuan’ın bu rekabette önemli bir kilometre taşı olduğunu savunuyor. Bu bağlamda, dijital yuan’ın geliştirilmesi Çin’in olası bir “acil durum planı” olarak görülüyor. Ek olarak Çin’in kendi dijital parası üzerindeki çalışmaların duyulmasının ardından Avrupa Birliği’nden dijital euro adımı gelmişti.

Facebook Comments