Saturday, September 23rd, 2023

Çin Halk Bankası Başkan Yardımcısı, Kripto Paraların Geleceği Hakkında Konuştu

Çin Halk Bankası’nın yeni atanan Başkan Yardımcısı Li Bo, kripto para birimlerinin gelecekte önemli bir rol üstleneceğine inanıyor. Li Bo, kripto paraların finansal ekosistem adına büyük önem arz ettiğini aktarırken bazı değerlendirmelerde bulundu.

Çin Halk Bankası Başkan Yardımcısı’nın Değerlendirmeleri

Çin Halk Bankası Başkan Yardımcısı Li Bo, 18 nisan tarihli Asya Boao Forumu’nda (BFA) kripto paralar ile ilgili bazı değerlendirmelerde bulundu. Buna göre Çin Halk Bankası, kripto para regülasyon çalışmalarına devam ediyor. Li Bo Çin Halk Bankası çalışmaları hakkında şunları aktardı: “Çin dahil pek çok ülke, böyle bir yatırım aracı için nasıl bir düzenleyici ortam yaratılması gerektiğine dair araştırmalarını sürdürüyor.”

Çin’de popüler bir blog yazarı olan Colin Wu, Bitcoin (BTC) gibi kripto paraların, para birimleri yerine alternatif yatırım araçları olarak sınıflandırılmasını önerdi. Çin Halk Bankası’nın (PBoC) kripto paralar için hangi düzenleyici çerçevenin uygun olacağını belirleyene kadar mevcut politikalar yürürlükte kalmaya devam ediyor.

Bununla birlikte Bo, kripto para spekülasyonunun finansal sisteme zarar vermeyeceğinden emin olmak için çalışmalarını titizlikle yürüttüklerini aktardı. Merkez Bankası Başkan Yardımcısı, stablecoin’ler özelinde açıklamalarda bulundu. Bo’ya göre, stablecoin’ler Bitcoin’e göre daha katı düzenlemelere tabi tutulabilir. Bunun yanı sıra Li Bo, kripto para birimlerinin gelecekte “önemli bir rol” üstleneceğini öngörürken bu sekötrün reel ekonomiye entegre edilmesi gerektiğini belirtti.

Dijital Yuan Çalışmaları Son Hızla Devam Ediyor

Çin, merkez bankası dijital birimi çalışmalarında küresel yarışta ilk sıralarda yer alıyor. Bugüne dek büyük ilerleme kaydeden Çin; dijital yuan operasyonlarını Shenzhen, Chengdu ve Suzhou’ya taşıdı. Li Bo, bu pilot programın daha fazla şehir ile genişletileceğini bildirdi. Çin, Pekin’de gerçekleşecek 2022 Kış Olimpiyat Oyunları öncesinde dijital yuan operasyonlarını bitirmeyi hedefliyor.

Facebook Comments