Sunday, October 17th, 2021

Çin Halk Bankası Yetkilisinden Dijital Yuan Açıklaması

Çin Halk Bankası’nın Dijital Para Araştırma Enstitüsü Başkanı Mu Changhun, merkez bankası dijital para birimleri çalışmalarında maksimum kullanıcı gizliliği ilkesini benimseyeceklerini aktardı.

Mu Changhun’un Açıklamaları

Yerel bir haber ajansı olan Sina Finance’a göre, Çin Halk Bankası’nın Dijital Para Araştırma Enstitüsü Başkanı Mu Changhun, geçtiğimiz gün Çin Kalkınma Forumu’nda Çin’in dijital yuan çalışmalarından bahsetti. Changhun, CBDC çalışmalarında önceliklerinin gizlilik prensibi olduğunu aktardı. Ayrıca Changhun, kara para aklama ve terör finansmanı mücadelesi konularından dolayı tamamen anonim bir CBDC çalışmasının uygulanabilir olmadığını kaydetti. Ancak  Changhun, bunun dijital yuan’ın kullanıcı gizliliğinden yoksun olduğu anlamına gelmeyeceğini belirtti.

Kontrol Edilebilir Anonim Modeli

Mu Changhun, dijital yuan’ın kontrol edilebilir anonim modelini tanıttı. Bunun dijital yuan için temel bir özellik olduğunu belirtti. Ayrıca hükümetin AML önlemleriyle birlikte maksimum kullanıcı gizliliği ve finansal güvenlik sağlayacağı aktarıldı. Dijital yuan araştırma ve geliştirilmesinde yer alan telekomünikasyon operatörlerinin, kullanıcıların telefon numaralarını ve hatta ilgili tüm kişisel verileri merkez bankası da dahil olmak üzere üçüncü kişilerle paylaşmayacağı aktarıldı.

Changhun, makul bir anonimliğin hem kullanıcılara hem de hükümete avantaj sağlayacağına inanıyor. Ayrıca Çin Halk Bankası, küçük miktarlardaki dijital yuan işlemlerini destekleyen bir CBDC modeli üzerinde de çalışıyor. Changhun bu konuda şunları kaydetti: “Dijital yuan, küçük miktarlarda anonim bir tasarım benimseyerek büyük miktarlı işlemlerde izlenebilirlik sağlayacak. Kısacası, mevcut ödeme yöntemleri arasında en önemlilerinden biri kullanıcı gizliliği prensibiyle çalışan dijital yuan olacaktır.”

ABD, CBDC’lerin en büyük sorunlarından biri olarak kullanıcı gizliliği mekanizmasını eleştiriyor. Avrupa Merkez Bankası’nın dijital euro kamuoyu istişaresinde , kullanıcı gizliliği Avrupa’da en çok talep edilen özellik olarak göze çarpıyor.

Facebook Comments