Tuesday, April 16th, 2024

Çin, Kripto Şirketlerine Baskılarını Sürdürüyor! Bildirilen Rapor Ne İçeriyor?

Çin Halk Bankası’nın Shenzhen şubesi, yasa dışı olarak nitelendirilen kripto para birimleriyle ilgili faaliyetlere sert yaklaşımını sürdürüyor. Devlet tarafından işletilen Shangai Securities News‘in bildirdiği üzere şube kısa süre önce yasa dışı kripto alım satımı ile suçladığı 11 yeni şirkete operasyon düzenledi.

Rapor Neye İşaret Ediyor?

Shangai Securities’in raporuna göre şirketlerin adlarını ve nasıl yaptırım uygulanmasına ilişkin ayrıntılar aktarılmadı. Kripto şirketlerine karşı yürütülen eylem, yabancı para birimlerinin ve hisse senetlerinin yasa dışı sınır ötesi alım satımına karşı bir dizi geniş kapsamlı önlemle birlikte yürütüldü.

Shanghai Securities News’in gündemle ilgili özetinde, şirketlere karşı yasaları ihlal eden eylemlerine paralel olarak PBoC Shenzhen’in şunları planladığı kaydedildi:

Finansal tüketiciler için bir hassas eğitim pilot projesi gerçekleştirilmeli. Kullanıcıların doğru portrelerini sağlamak adına teknolojiyi kullanın. Kişiselleştirilmiş risk önleme ve eğitim programları oluşturun.

Shenzhen yetkilileri, Pekin’in yıllar içerisinde giderek daha sertleşen tutumuna karşın kripto para birimi sektörüne sürekli olarak olumsuz bir yaklaşım benimsedi. Kripto para yatırımı doğrudan yasaklanmamasına rağmen Çin Devleti, 2017’den bu yana sektörü üzerindeki baskısını artırarak işleri zorlaştırma politikası izledi. Pekin, kripto madenciliği ve alım satımını önleyen adımlar atmaya devam ediyor.

Çin Kripto Endüstrisi Tamamen Yok Olabilir Mi?

Pekin’in baskıları şok dalgası yaratmaya devam ederken tepki çekiyor. Shenzhen hükümeti, 2020’den bu yana Çin merkez bankası dijital para birimi (CBDC) tanıtım sunumları konusunda PBoC ile iş birliği yapıyor. Geçtiğimiz aydan itibaren dijital yuan çalışmalarına hız kazandıran kurum, bölge sakinlerine CBDC hizmeti imkanı sunuyor. Dijital yuan, şehir için kullanım araçlarının tamamında kullanılabiliyor.

Facebook Comments