Friday, April 19th, 2024

Çin Mobil Ödeme Uygulamaları ile Afrika’yı Fethediyor

Afrika insanların banka kullanmakta zorlandıkları bir kıtadır. Şimdi bu konuda sessiz bir devrim yaşandığı ifade ediliyor. Kullanıcıların akıllı telefonları aracılığıyla, bazıları Çin teknolojisiyle desteklenen yerel şirketlerin uygulamaları üzerinden dijital para transferini yoğun kullanmaya başladığı raporlanıyor.

Bu tür şirketlerin en büyüklerinden biri olan M-Pesa, Kenyalı telefon şirketi Safaricom tarafından 2007 yılında kurulan bir mobil para transfer hizmeti. Şimdi Kenya’daki çoğu bankadan daha fazla işlem yaptığı bildiriliyor.  Eski devlet tekeli Ethio Telecom tarafından mayıs ayında başlatılan Etiyopya’nın TeleBirr’ına ise Huawei’in teknolojisiyle güç verdiği kaydı var.

Huawei, Afrika telekomünikasyon pazarında, 19 ülkede telefon altyapısı ve mobil ödeme uygulamaları gibi konularda teknoloji ve çeşitli kurumsal çözüm ve hizmet sağlıyor.

Sokaktaki ortalama insanlara hizmet vermektense, kurumsal dünyaya hizmet eden Büyük Afrika bankalarının yapamadıklarını, Safaricom gibi cep telefonu şirketleri gerçekleştiriyor. Geleneksel bankalardan hizmet almayan Afrikalı müşterileri hedefleyen yerli ve yabancı sermayeli yüzlerce fintech şirketi de var.

Yeni Zelanda merkezli Kenyalı bir teknoloji analisti olan Peter Wanyonyi “Şimdi bu şirketler bankaların ekmeğini elinden aldılar, yiyorlar” diyor.

Dijitalleştirilmiş Finansal Hizmetler Yükseliyor

Çin’in Silikon Vadisi olarak adlandırılan Shenzhen’de bulunan Huawei, Afrika’da mobil cüzdan üreten tek şirket değil. Beijing Kunlun Technology’nin milyarder kurucusu Zhou Yahui ve popüler eşcinsel flört uygulaması Grindr’ın önceki sahibi, aynı zamanda Kunlun’un Opera web tarayıcı birimi tarafından geliştirilen Nijeryalı e-ticaret ve ödeme şirketi OPay’in de arkasında.

2018 yılında kurulan OPay, 1,5 milyar dolar değerleme üzerinden, B Serisi yatırımcıları Softbank, Sequoia Capital, Meituan ve Bertelsmann Asia Investments’den 400 milyon $ yatırım topladı.

Norveç’in başkenti Oslo’da bulunan Opera, Çin’li fintech firmaları OKash, OPesa ve Credit Hela’dan oluşan bir platform geliştirdi. Bu cep telefonu uygulamaları aracılığıyla, alıcıdan herhangi bir teminat ve kredi geçmişi istenmeden Kenya’daki kullanıcılara kredi veriliyor.

 

Çin Mobil Ödeme Uygulamaları ile Afrika’yı Fethediyor – Türk İnternet.

Facebook Comments