Thursday, April 18th, 2024

Çin PMI: Yeni Yıl öncesi yavaşlama

Pazar günü açıklanan Çin Ocak resmi PMI verileri ekonominin Şubat ortasında başlayacak  Yeni Yıl tatili öncesi kayda değer ölçüde yavaşladığını ortaya koyuyor. Çin’de sayıca az da olsa kamu otoritesini çok  kaygılandıran Covid-19 vakaları ikinci kez çok katı sosyal hareketlilik yasaklarına neden olurken,  ekonomik aktivitenin Mart’a kadar yavaşlaması nerdeyse kesin.  Çin’in fren yapması tüm Gelişmekte Olan Ülkeler’in (GOÜ, Piyasalar = GOP) büyümesini olumsuz etkileyecek. ABD’de Biden’in $1.9 trilyonluk 2ci Mali Destek Paketi gecikirken, Çin talebinin de yavaşlaması, riskli varlıklarda geçen hafta başlayan satış dalgasını uzatabilir.

 

Ocak Çin resim imalat sanayi PMI 51.9’dan 51.3’e gerilerken, hizmetler PMI çok daha sert bir aylık gerileme kaydetti.  55.7’den 52.4’e gerileyen endekse, 50.3’e düşen ihracat siparişleri de eşlik etti. İmalat sanayi ve hizmetlerde istihdam endekslerinin 48.4 ve 47.8’e gerilemesi de işsizliğin yeniden yükselişe geçmesi anlamını taşıyor.

Natixis Asya Araştırma Birimi’ne göre, eyaletlerin Yeni Yıl vatan ziyaret sezonu öncesi çok sıkı sosyal hareketlilik önlemleri alması, ekonomide yavaşlamayı durgunluğa çevirebilir. Uzmanlar Çin’de seyahatlerin bir yıl öncesine göre %50 kadar gerilemesini bekliyor ki, tren yollarından hediyelik eşyaya kadar bir çok sektör olumsuz etkilenecek.

 

Çin’in fren yapması tüm Gelişmekte Olan Ülkeler’in (GOÜ, Piyasalar = GOP) büyümesini olumsuz etkileyecek. ABD’de Biden’in $1.9 trilyonluk 2ci Mali Destek Paketi gecikirken, Çin talebinin de yavaşlaması, riskli varlıklarda geçen hafta başlayan satış dalgasını uzatabilir.

 

MSCI GOP Hisse Endeksi geçen hafta %4 gerilerken, Dolar Endeksi de beklentilerin tersine 90.50’la gücünü korudu.  Hemen tüm GOÜ’de pandeminin tüm şiddetiyle sürmesi, ve ABD-AB’den gelen talebin yavaşlaması, hisse senetlerinden para çıkışının sürmesi anlamına gelebilir.

 

Çin piyasalarında bu hafta neden deprem yaşandı?

 

GOP’ın umudu Fed

 

Davos 2021: Pandemi, küresel ekonomik görünümü ve küresel riskleri nasıl etkiledi?

 

FÖŞ:  Başımız Sağolsun, Ekonomide Kışı Kaybettik

 

The post Çin PMI: Yeni Yıl öncesi yavaşlama appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments