Friday, February 23rd, 2024

Çin’de imalat sektörü hızla toparlandı, sanayi kârlarında artış gözlendi

Çin’in sanayi firmalarının kârları aralık ayına gelindiğinde üst üste sekiz aydır artarak, ülkedeki imalat sektörünün pandemi çöküşünden sonra sürekli bir toparlanma olduğunu işaret ediyor.

Ulusal İstatistik Bürosu (NBS) verilerine göre, Kasım ayında yüzde 15,5 artıştan sonra sanayi şirketleri kârları, Aralık ayına gelindiğinde ise yıllık yüzde 20,1 artışla 707.11 milyar Yuan’a yükseldi.

Çin, 2020’deki global pandemi surecinde dünyada ekonomik daralma gözlenmeyen tek ülke oldu. Birçok dünya ülkesi Kovid-19 salgını nedeniyle kanatları kırık şekilde mücadele ederken, Çin’de gayrisafi milli hasıla yıllık bazda yüzde 2,3 artış gösterdi.

Reuters tarafından yapılan ankete katılan ekonomistler, Çin’in GSYH’sinin 2021’de son on yılın rekoru olan yüzde 8,4’lük bir artış göstermesini beklediklerini dile getirdi. Ülkede geçtiğimiz ay fabrika çıkış fiyatları, Şubat ayından beri en hızlı düşüşü göstererek kurumsal kârlılığın arttığını gözler önüne serdi. Sanayi kâr verileri, ana faaliyetlerinden yıllık geliri 20 milyon Yuan’ın üzerinde olan büyük firmaları kapsıyor.

2020 yılı için, Çin’in sanayi şirketlerinin yıllık kârı, 201’da görülen yüzde 3,3 düşüşün ardından yıllık yüzde 4,1 artarak 6,45 trilyon Yuan’a yükseldi. Söz konusu yükseliş, Ocak-Kasım periyodunda gözlemlenen yüzde 2,4’lük artışı da geride bıraktı.

Ulusal İstatistik Bürosunda kıdemli bir istatistikçi olarak görev yapan Zhu Hong, geçen yıl görülen kâr artışının, marjların yüzde 7,6 oranında yükseldiği imalat sektöründen kaynakladığını belirtti. Çin’deki toplam ihracat, 2020 boyunca dünyanın Korona virüsü ile mücadele etmesine rağmen şaşırtıcı derecede güçlüydü. Fabrikalar deniz aşırı siparişleri karşılayabilmek için var gücüyle çalıştı.

Sanayi şirketlerinin yükümlülükleri Aralık sonunda yıllık bazda yüzde 6,1 artarken, Kasım sonu itibariyle 6,8 ve 2019 sonu itibariyle 5,4’luk bir artış gösterdi. İstatistik Bürosu verilerine göre, Çin’in devlete ait sanayi firmalarındaki kazançlar, Ocak-Kasım döneminde yüzde 4,9 ve 2019’daki yüzde 12’lik düşüşe oranla 2020’de yıllık bazda yüzde 2,9 azaldı.

Özel sektör kârları 2020’de yüzde 3,1 artarak, Ocak-Kasım dönemindeki yüzde 1,8’lik ve 2019’daki yüzde 2,2’lik büyümeden daha güçlü oldu.

 

 

Kaynak: cnbc.com

Çeviri: Cem Cetinguc

The post Çin’de imalat sektörü hızla toparlandı, sanayi kârlarında artış gözlendi appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments