Friday, February 23rd, 2024

Coinbase, Vergilendirmeye Hazırlanıyor: Yeni Bir Ortaklık Kuruldu

Amerika Birleşik Devletleri vatandaşlarının kripto kazançlarını ve zararlarını İç Gelir Hizmetine beyan etmelerine sadece üç ay kala Coinbase, süreci daha basit hale getirmek için portföy izleme ve vergi hesaplama platformu CoinTracker ile ortaklık kurduğunu açıkladı.

Coinbase ve CoinTracker

Yapılan açıklamalara göre, CoinTracker Coinbase kullanıcılarının kripto işlemlerini ve satışlarını rapor etmelerinin kolay bir yolu. ABD’li kullanıcılar için geliştirilen CoinTracker, gelir vergisi beyannamelerinde sermaye kazançlarını, kayıplarını ve varlıkları beyan etmek için belirli formları hesaplayacak ve dolduracak. Bireyler ve muhasebeciler tarafından veya TurboTax gibi bir vergi dosyalama yazılımı programının parçası olarak kullanılabilir.

CoinTracker kurucu ortağı Chandan Lodha, ortaklığın Coinbase vergiler sayfasından “tek tıklamayla entegrasyona” izin vererek kullanıcıların platformdaki kripto kazanç ve kayıplarını hesaplamasına izin vereceğini söyledi. Ayrıca Coinbase’in yatırım kolu Coinbase Ventures, platforma açıklanmayan bir yatırım yaptı.

IRS’in Adımları ve Coinbase

Kasım ayında IRS kripto için vergi raporlama gereksinimlerini karşılamayan Coinbase kullanıcılarına karşı daha güçlü bir pozisyon aldığını bildirmişti. Bazı kripto kullanıcıları, hükümetin kripto işlemlerini, satışlarını, karlarını ve diğer işlemleri izlemesinin zor olduğuna inanmasına rağmen, Amerika Birleşik Devletleri’nde bu tür bilgilerin açıklanmaması vergi sahtekarlığı olarak kabul ediliyor ve denetim, para cezası ve hapis cezasına sebep olabiliyor.

Geçtiğimiz ay Coinbase, ABD’de kayıtlı bir işletme olarak vergi mükellefleri için kripto geliri beyan etme yasal yükümlülüğünün bir parçası olarak 1099-K formlarından 1099-MISC formlarına geçiş yaptığını duyurdu. Bu hareket, esasen kripto borsasının, 2020’de 600 dolardan fazla ödeme alan herhangi bir kripto kullanıcısı için IRS‘ye vergi mükellefi bilgilerini sağlamasına izin verecek.

Vergi Zorunluluğu

IRS’in Ağustos 2020’de yayınladığı bir bildiri, ABD hükümetinin tüm kripto ödemelerini vergiye tabi gelir olarak gördüğünü ortaya koyuyor. Aralık 2020’de IRS, ABD vatandaşlarından 2020 gelir vergisi beyannamelerinin en başına dijital varlıklarla yatırım yapıp yapmadıklarını açıklamalarını isteyen bir soru bıraktı. Bir kripto vergi uzmanı, o sırada dürüst olmayan bir şekilde cevap veren herhangi birinin, bir hükümet belgesindeki bilgileri tahrif etmekle suçlanabileceğini belirtti.

Facebook Comments