Monday, April 15th, 2024

Coinbase’den Şaşırtıcı USD Coin (USDC) Hamlesi! Bu Ne Anlama Geliyor?

Coinbase'den Şaşırtıcı USD Coin (USDC) Hamlesi! Bu Ne Anlama Geliyor?

Circle Internet Financial tarafından geliştirilen ve kripto para borsası Coinbase tarafından desteklenen stablecoin USD Coin (USDC), en büyük avantajlarından birini ana rakibi USDT’ye kaptırdı.

Coinbase, USD Coin’e Yeni Değişiklikler Getiriyor

Kripto para sektöründe önemli bir konumu bulunan popüler kripto para borsası Coinbase, USD Coin sayfasında önemli bir değişiklik yaptı. Coinbase, popüler stablecoin USDC’nin rezervlerinin tamamının nakit olarak tutulmadığını ortaya çıkaran bir denetimin ardından USD  Coin’in web sitesinde bir değişiklik yaptı.

Son değişikliğin ardından Coinbase kullanıcıları USDC’nin web sitesini ziyaret ettiklerinde tamamen rezerv varlıklar tarafından desteklenmektedir yazısı ile karşılaşıyor.

Buna ek olarak, web siteye yeni eklenen açıklama, her bir USDC’nin bir dolar veya gerçeğe uygun değere sahip eş değer bir varlık tarafından desteklendiğini belirtiyor. Ayrıca, rezervlerin ABD tarafından düzenlenen finans kurumları altındaki hesaplarda tutulduğu da açıklamanın devamında yer alıyor.

Popüler kripto para borsası Coinbase, USDC’nin web sitesinde yaptığı değişiklikle birlikte şu ifadelere yer verdi:

“Tamamen rezerv varlıklarla desteklenir.

Her bir USDC, bir ABD doları veya buna denk bir gerçeğe uygun değere sahip bir varlık tarafından desteklenir. Bu varlıklar, ABD’nin resmî denetimine tabii olan finansal kurumlardaki hesaplarda tutulur.”

Tether (USDT) ve USD Coin (USDC)

USD Coin, Tether’den (USDT) sonra en büyük ikinci stablecoin olarak bilinmektedir. Popüler stablecoin 28 milyar dolarlık piyasa değeri ile en büyük kripto para birimleri arasında 8. sırada yer alıyor. Buna ek olarak en son Konsolide Rezervler Raporu, piyasa değeri açısından en büyük stablecoin olan Tether’in (USDT) yaklaşık 63 milyar dolarlık piyasa değerine sahip olduğunu ortaya koyuyor.

USD Coin (USDC),  piyasaya sürüldüğü andan itibaren tamamen ABD doları ile desteklenen bir stablecoin olarak işlem gördü ve piyasa değeri açısından en değerli ikinci stablecoin oldu. Ancak, USDC’nin en büyük rakibi olan Tether, düzenleyicilerle pek çok kez sorun yaşadı.

Öte yandan çok uluslu bir vergi danışmanlığı şirketi olan Grant Horton’un yaptığı denetim sonucunda, USDC rezervlerinin sadece %61’inin nakit ve nakite denk varlıklarda olduğu tespit edilirken %9’luk bir kısmının ticari senet şeklinde tutulduğu tespit edildi.

Facebook Comments