Corona virüs etkisi: ABD’li hava yolu şirketlerinin 2020 zararı açıklandı – Ekonomi Uzmanı
Corona virüs etkisi: ABD'li hava yolu şirketlerinin 2020 zararı açıklandı
Corona virüs etkisi: ABD'li hava yolu şirketlerinin 2020 zararı açıklandı

ABD’nin iki büyük hava yolu şirketi American Airlines ile Southwest Airlines, yeni tip corona virüs (Covid-19) salgınının etkisiyle 2020’de zarar etti.

American Airlines ve Southwest Airlines, 2020’nin son çeyreğine ilişkin bilançolarını açıkladı. 

American Airlines’tan yapılan açıklamaya göre, şirket geçen yılın dördüncü çeyreğinde 2,2 milyar dolar zarar etti. Firma, bir önceki yılın aynı döneminde 414 milyon dolar kar elde etmişti. 

Hava yolu şirketi, 2020 yılı genelinde ise 8,9 milyar dolarlık zarar açıkladı. American Airlines, 2019’da 1,7 milyar dolar kar elde etmişti. 

American Airlines’ın geçen yılın son çeyreğindeki geliri ise bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 64,4 azalışla 4 milyar dolara indi. Şirketin 2019’un aynı dönemindeki geliri 11,3 milyar dolar olmuştu.

American Airlines’ın geliri 2020 genelinde ise bir önceki yıla kıyasla yüzde 62,1 azalışla 17,3 milyar dolar oldu. Şirket, 2019’da 45,8 milyar dolar gelir elde etmişti. 

American Airlines Üst Yöneticisi Doug Parker,  şirketin tarihindeki en zorlu yılı tamamladığını, 2021’in ise bir toparlanma yılı olacağını kaydetti. 

SOUTHWEST AİRLİNES’IN 1972’DEN BU YANA İLK ZARARI

Southwest Airlines’tan yapılan açıklamaya göre, şirket geçen yılın dördüncü çeyreğinde 908 milyon dolar zarar etti. Firma, bir önceki yılın aynı döneminde 514 milyon dolar kar elde etmişti. 

Hava yolu şirketinin zararı 2020 yılı genelinde ise 3,1 milyar dolar olarak hesaplandı. Şirket, 2019’da 2,3 milyar dolar kar açıklamıştı. 

Firmanın geçen yılın son çeyreğindeki geliri yüzde 64,9 azalarak 2 milyar dolara geriledi. Şirketin 2019’un son çeyreğindeki geliri 5,7 milyar dolar olmuştu. 

Southwest Airlines’ın geliri 2020 genelinde ise bir önceki yıla göre yüzde 59,7 azalarak 9,1 milyar dolara geriledi. Şirket 2019’da 22,4 milyar dolarlık gelir elde etmişti. 

Southwest Airlines Üst Yöneticisi Gary Kelly, Kovid-19 salgınının dünyayı mahvettiğini belirterek, “Özellikle hava yolu sektörü 2020’de darbe aldı ve 1972’den bu yana ilk yıllık zararımızı yaşadık.” değerlendirmesinde bulundu. 

ABD’li hava yolu şirketlerinden United Airlines da 21 Ocak’ta açıkladığı bilançosunda, geçen yıl 7,1 milyar dolar zarar ettiğini duyurmuştu. 

Diğer Ekonomi Haberleri
Özlem Denizmen ile Para Durumu (11 Haziran 2021)

Finansal konularda merak edilenler… Harcama dengesinde dikkat edilmesi gerekenler… Özlem Denizmen, finansal okur yazarlığın olmazsa olmazlarını anlatıyor ve her hafta Devamı

Japonya’da bir firma, “kilolu insan kiralama hizmeti” vermeye başladı

Japonya'da bir şirket, "Tahterevallide oynayacak arkadaş", "Fotoğrafta zayıf gözüktürecek bir partner" ya da "Ismarlanan dev pizzaya ortaklık edecek bir yardımcı" Devamı

İstanbul’da konut satışlarının en pahalı olduğu mahalleler

İstanbul’da konut satışlarının en pahalı olduğu mahalleler belirlendi. Bir şirketin araştırmasına göre, İstanbul genelinde ortalama konut metrekare satışlarının en yüksek Devamı

10 soruda borç yapılandırma rehberi

Milyonları ilgilendiren emeklilik keseneği, sigorta, destek prim borcunda faiz ve ceza yeniden hesaplanıyor. Başvurular 31 Ağustos’a kadar sürecek. Yapılandırmada teminat Devamı

Dolar kuru bugün ne kadar? (11 Haziran 2021 dolar – euro fiyatları)

Dolar - euro kaç TL? 11 Haziran 2021 Dolar kuru en son ne kadar oldu? Bankalararası piyasada döviz kurlarında son Devamı

Kurbanlık fiyatlarında yüzde 20 artış bekleniyor

Kurban Bayramı yaklaşırken besicilerin kurbanlık hazırlıkları da başladı. Son bir yılda yaklaşık iki kat artan yem fiyatlarının kurbanlık fiyatlarına da Devamı

Bakan Elvan’dan enflasyonla mücadele mesajı

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, enflasyonla mücadeleyi ülkenin refahı için mutlaka kazanılması gereken bir savaş olarak gördüklerini söyledi.Bakan Elvan, Devamı

Rusya’dan Facebook ve Telegram’a ceza

Rus mahkemesi, sosyal medya platformlarından Facebook’a idari ihlal nedeniyle 17 milyon ruble, Telegram mesajlaşma uygulamasına 10 milyon ruble para cezası Devamı

Facebook Comments