Thursday, April 18th, 2024

DeFi Projesi TurtleDex, 2,5 Milyon Dolar İle Kayıplara Karıştı

DeFi sektörü ve NFT’ler ne kadar fazla dikkat çekerse bu projeler arkasından insanları dolandırmak isteyenlerin sayısı da o kadar artıyor. Binance Smart Chain merkezsiz uygulaması ve borsası da son günlerde böyle korkutucu bir ithamla karşı karşıya kaldı.

TurtleDex, Dolandırıcılık Yaptı

Aslında her şey 20 Mart tarihinde Binance Smart Chain tabanlı TurtleDex’in havuzlardaki bütün likiditeyi çekmesi ile başladı. PancakeSwap gibi popüler borsalarda da TTDX tabanlı likiditelerin hepsi çekildi ve bu durum korkulan senaryoyu akıllara getirdi.

TurtleDex’in internet sitesinin ve telegram grubunun da kapatılması, bu iddiayı güçlendirdi ve korkulan senaryonun gerçek olduğu ortaya çıktı. TurtleDex ortaklarından Jet Fuel BSC tarafından paylaşılan gönderide de TTDX’in exit scam yaptığı vurgulandı.

Fonlar Her Yerden Çekilip Binance’e Gönderildi

Jet Fuel BSC tarafından yapılan açıklamada bu olaydan herkes kadar etkilendikleri ve fonların dondurulması için Binance ile iletişime geçildiği vurgulandı. DeFi Stalker tarafından da paylaşılan gönderide likidite havuzlarındaki bütün TTDX’lerin çekildiği net bir şekilde görülüyor.

İlgili DeFi projesi Binance Smart Chain tabanlı olsa da  DeFi klasmanında yer alıyor ve kurucuları Binance’e bağlı değil. Bazı kullanıcılar ise bundan Binance’i sorumlu tutmakta ve Binance’ten iade talep etmekte.

Binance henüz konu hakkında bir açıklama yapmasa da bu proje ile ilgili iade yapmayacağı söylenebilir. Buna ek olarak kullanıcıların bazı fonları Binance cüzdanlarına aktarması ise fonların dondurulabileceğini düşündürüyor.

Binance, Fonları Donduracak mı ?

Binance‘e daha önce dolandırıcılar tarafından gönderilen fonlar Changpeng Zhao tarafından dondurulmuş ve mağdurlara veya yetkililere iade edilmişti. Binance Smart Chain ağında görülen ilk rug pull projesi olan Meerkat Finance ile ilgili ise böyle bir gelişme yaşanmadı. Aslında bunda kullanıcıların fonları Binance cüzdanlarına göndermemiş olmasının da payı var.

Meerkat Finance sonrasında şimdi de yaklaşık 2,5 milyon dolarlık vurgun yapılmış olması DeFi projelerinin gözden düşmesine veya çok daha dikkatli yaklaşılmasına yol açabilir. Aslında regülasyonların olmadığı şu günlerde DeFi projelerine hiç olmadığı kadar dikkatli yaklaşmakta fayda var. Bunlar kısa sürede çok fazla kazanç vaat edebildiği gibi birkaç saat içerisinde bütün fonlarınızı da ele geçirebilir.

Facebook Comments