Saturday, January 28th, 2023

Demir-Çelik sektörü ralliye mi kalkıyor?

Bu yazı ilk olarak Para Ajansı sayfasında yayınlanmıştır.

Demir-Çelik sektörü ralliye mi kalkıyor? Bankacılık sektörünün ardından yeni parlayan sektör demir-çelik sektörü mü olacak? Bu hisseler atağa geçti!

Demir-Çelik sektörü ralliye mi kalkıyor?

Bankacılık sektörü yükselişine devam ederken yeni atağa geçen sektör demir-çelik sektörü mü. Borsanın demirbaşlarından olan bu hisseler atağa geçti. Bankacılık sektörüne olan yabancı yatırımcı ilgisini geçtiğimiz haberlerimizde incelemiştik. Sıra demir-çelik sektörüne mi geldi? Borsanın devi olan Ereğli’de yaşanan hızlı yükseliş tüm dikkatleri üzerine çekmişti. Yükselmeden önce Ereğli’deki hareketi fark edip haberimizde bu konuya yer vermiştik. Beraber demir-çelik sektörü gerçekten yükseliyor mu ve dev hisseler ne durumda yakından bakalım.

Ereğli hisseleri ne durumda?

Ereğli 5 Eylül günü gelen hacimli alışla beraber +%9,94 prim yaparak bir günde 28,20 TL’den 30,98 TL’ye kadar yükseldi. Ereğli’nin tahtasında alışık olmadığımız oranda bir primlenme gerçekleşti. BIST30 hisselerinde gerçekleşen yükselişlere kayıtsız kalan Ereğli 5 Eylül günü bu yükseliş trendine tepki verdi. Emin adımlarıyla ünlü olan tahtada dün dev işlem hacimleri gerçekleşti ve gün sonunda +%5’in üzerinde prim yaptı. Hisse şuan 32.46 TL‘den işlem görüyor

Kardemir hisselerinde neler oluyor?

Demir-Çelik sektöründeki hisseler beraber hareket ediyor. Benzer grafikler çizen hisseler aynı günlerde yüksek hacim ve yüksek alışlar yaşadı. Kardemir hisselerinde 18 Ağustos tarihinde gerçekleşen yüksek alış dikkat çekti. Alış yapıldığı gün 10,95 TL’den işleme başlayan hisse bugün 14,26 TL‘den işlem görüyor. Borsanın devleri için hareketli günler başlamış gibi görünüyor.

İsdemir hisselerinde neler oluyor?

İsdemir’de de diğer hisselerde olduğu gibi 2021 yılı Ekim-Aralık arasında gerçekleşen yukarı doğru yaptığı sert tırmanışı belirleyici oldu. O günden sonra 10-14 TL bandına hiç düşmeyen hisse diğer hisselerle beraber hareket etti. 18 Ağustos da yapılan alışlardan sonra bu hisse içinde 5 Eylül tarihi belirleyici oldu. Hisse şuan 27,40 TL‘den işlem görüyor.

XMANA neler söylüyor?

Bütün hisseler gibi aynı grafiği XMANA içinde görüyoruz. İçindeki hisselerle beraber hareket eden XMANA grafiği içinde 18 Ağustos ve 5 Eylül belirleyici günler oldu.

XMANA içinde hangi hisseler var?

paraajansı 

Para Ajansı Telegram grubuna üye olun => https://t.me/paraajansi paraajansı

Bizi Twitter’da takip edin =>https://twitter.com/home 

Daha fazla okumak için Demir-Çelik sektörü ralliye mi kalkıyor? ziyaret edebilirsiniz.

Facebook Comments