Sunday, December 3rd, 2023

DenizBank’a 435 milyon dolarlık seküritizasyon kredisi

DenizBank'a 435 milyon dolarlık seküritizasyon kredisi

DenizBank, euro ve dolar cinsinden 435 milyon dolar tutarında seküritizasyon kredisi temin etti. İşlemin maliyeti Libor +yüzde 3,28 olarak açıklandı. DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, kaynağın önemli bir kısmının enerji verimliliğinde, yenilenebilir enerji projelerinde, kadın girişimcilerin desteklenmesinde ve tarım sektöründe kullandırılacağını söyledi.

DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş

DenizBank, yeni tip corona virüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında online olarak düzenlenen basın toplantısıyla, euro ve dolar cinsinden 435 milyon dolarlık seküritizasyon kredisi sağladığını duyurdu.

Credit Suisse AG ve Emirates NBD Capital Limited koordinatörlüğünde, yurt dışı havale akımlarına dayalı seküritizasyon programı şeklinde gerçekleşen işleme 13 yatırımcı katıldı.

Toplantıda konuşan DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, işlemde en büyük dilimleri 150 milyon dolarla Dünya Bankası kuruluşu International Finance Corporation’ın (IFC) ve 100 milyon dolarla Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın (EBRD) sağladığını açıkladı.

TOPLAM MALİYET LİBOR +YÜZDE 3,28

Ateş, işlemin toplam maliyetinin de Libor +yüzde 3,28 olduğunu belirtti.

2019 SONUNDAN BERİ YURT DIŞI KAYNAK MİKTARI 3,5 MİLYAR DOLARI AŞTI

Bu seküritizasyon işlemi ile birlikte bankanın, 2019 yıl sonundan itibaren sendikasyon, ikili anlaşmalar, yatırım ve kalkınma kuruluşlarından alınan fonlar aracılığı ile yurt dışından sağladığı kaynağın toplam miktarı 3,5 milyar doları aştı.

Kaynağın önemli bir kısmı enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji projelerinde, kadın girişimcilerin desteklenmesinde ve DenizBank’ın stratejik önem atfettiği tarım sektöründe kullandırılacak.

7 YILA UZANAN VADE

Bu işlemin yurt dışı havale akımlarına dayalı seküritizasyon piyasasının önünü açacağına da inandıklarını belirten DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, temin edilen kredinin, 7 yıla uzanan vadesi ve uygun maliyeti ile Türkiye’ye karşı artan güvene işaret etmesinin memnuniyet verici olduğunu ifade etti.

Ateş, sözlerine şöyle devam etti:

”ABD’li, Avrupalı ve Asyalı yatırımcılar tarafından büyük ilgi gören kaynağın önemli bir kısmının sürdürülebilir finansman hedeflerimiz doğrultusunda yenilenebilir ve enerji verimliliği alanlarındaki yeşil projelere, finansmana erişimi kısıtlı olan kadın girişimcilere ve çiftçilerimize kullandırmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Türkiye’ye ve sektörlerimize hayırlı olmasını diliyor, 13 yatırımcımıza teşekkürlerimizi iletiyorum.”

Facebook Comments