Monday, January 30th, 2023

Deutsche Bank Yatırımcılarının Yüzde 90’ı Emin: Bitcoin ve Borsalar Balon Aşamasında

Dünyanın en büyük bankacılık kurumlarından birisi olan Deustche Bank’ın müşterileri, lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), kripto para sektörü ve teknoloji hisselerinin balon aşamasında olduğunu düşünüyor. Banka tarafından aylık olarak yapılan anketin sonuçlarında ise özelikle Bitcoin ile Tesla’nın sert düşüşler yaşayabileceği vurgulanmakta.

Deutsche Bank Anketine Göre Bitcoin Bir Balon

Ankette kısa sürede %300 yükselen Bitcoin ve %750 yükselen Tesla hisseleri hakkında sorulan soruları yanıtlayan yatırımcılar, bunların yarı yarıya değer kaybedebileceğini vurguladı. Ankette buna ek olarak piyasa profesyonellerinin ve önde gelen ekonomistlerin de yanıtlarına yer verildi. Profesyonel isimler ABD Federal Rezervin 2021 yılı bitmeden koronavirüs teşvik ödemelerini sonlandırmayacağına dikkat çekmekte. Bu, hem Bitcoin hem de altın için oldukça iyimser bir haber olarak görülüyor.

balonripto para

 

Deustche Bank’ın müşterilerinin yanı sıra bankanın üst düzey yöneticileri de defalarca lider kripto para biriminin balon olduğunu vurguladı. Bitcoin’in sadece kara para aklanmak için kullanılan bir varlık olduğunu belirten bankanın bizzat kara para aklama yüzünden ceza alması ise oldukça manidar.

Kurumsal İsimler Önce Eleştirdi, Sonra Bitcoin Aldı

Bitcoin, özellikle 2017 yılında birçok “uzman” ekonomist tarafından benzer şekilde muamele gördü. Bitcoin’in kara para aklama ve gizli işlemler için kullanıldığını düşünen ekonomistler, 2020 yılında ise fikir değiştirmeye başladı. 2017 yılında BTC’yi eleştiren MicroStrategy CEO’su Michael Saylor’ın milyarlarca dolarlık BTC alması da bunun en büyük kanıtlarından birisi olarak gösteriliyor.

Önde gelen kurumlar daha fazla Bitcoin aldıkça lider kripto para biriminin kurumsal alanda tanınması ve kabulü de artacak. Sınırlı arzı sayesinde uzun vadede yükselmeye meyilli olan BTC, yakın vadede dünyanın en büyük bankaları tarafından bile deeteklenmeye başlayabilir.

Facebook Comments