Sunday, December 10th, 2023

Deutsche Telekom, Açık Blok Zinciri Ağı Celo’ya Yatırım Yapıyor

Deutsche Telekom, önemli miktarda Celo varlığı (CELO) satın alarak merkeziyetsiz finansal ekonominin geleceğine yatırım yapıyor. Celo, merkeziyetsiz finansal (DeFi) sistemleri ve araçları, akıllı telefonu olan herkes için erişilebilir hale getirmeye odaklanan açık kaynaklı bir blok zinciri ekosistemi. Deutsche Telekom, küresel Celo Refah Birliği’ne katılan ilk telekomünikasyon firması olacak.

T-Systems’ın CEO’su ve Deutsche Telekom Yönetim Kurulu Üyesi Adel Al-Saleh, “CELO’ya yaptığımız yatırım, T-Systems tarafından işletilen altyapı ile birleştirildiğinde, şirketimizin açık bir blok zinciri ağına katılımı ile stratejik bir yaklaşım elde etmesini sağlamaktadır. Bu yatırım ile hem kendi ağımızı hem de Celo ağını daha güvenli hale getirebiliyor ve Celo ağı üzerinde kullanıcı girişini ve farklı kullanım senaryoları geliştirilmesini kolaylaştırabiliyoruz,” diyor.

Deutsche Telekom, Celo ekosistemi üzerinde altyapı işletecek. Bu sayede, Deutsche Telekom’un alt kuruluşu olan T-Systems MMS  Open Telekom Cloud (OTC)’u kullanarak bir doğrulayıcı (validatör) görevi görecek. OTC, Avrupa düzenleyici çerçeve kapsamındaki sıkı güvenlik ve uyumluluk gerekliliklerini karşılamakta, güvenli finansal hizmetlerin dünya çapında akıllı telefonlar üzerinden erişilebilir olmasını sağlamaktadır.

Ek olarak, Deutsche Telekom SMS API sistemini de açarak doğrulayıcıların bu servisi kullanarak doğrulama mesajları göndermesini sağlayacak. Celo platformunda SMS sağlayıcılarının çeşitliliğini arttırmak hem güvenliği hem de merkeziyetsiz telefon doğrulaması protokolünün güvenilirliğini geliştirecek. Bu, Celo blok zincirini kullanımı kolay bir hale getirmek için merkezi bir rol oynamaktadır.

130’dan fazla Birlik üyesi ile, Celo’nun misyonu herkes için refah şartlarının oluşturulduğu bir finansal sistem yaratmaktır.

Celo’nun kurucu ortağı Rene Reinsberg, “Celo ağının güvenli hale getirilmesinde, Celo altyapısının geliştirilmesinde ve doğrulayıcı olarak önemli katkılar yapılmasında Deutsche Telekom’un desteğini almaktan mutluyuz,” diyor. “CELO edinimi ve mobile-first tasarımlı platformunun üzerine yapılan geliştirmelerin güçlü birlikteliği, dijital varlıkların kitle piyasada benimsenmesini hızlandıracak ve her yerden akıllı telefon kullanıcılarına sağlam, güvenli ve düşük maliyetli ödeme imkanı sunacak.”

Celo ağını çalıştırmak için kullanılan kaynaklar karbonsuzdur.

Deutsche Telekom’un CELO satın alımı Telekom Innovation Pool (TIP) tarafından gerçekleştirilecek. TIP, Deutsche Telekom’un stratejik yatırım fonudur ve Deutsche Telekom Sermaye Ortakları (DTCP) tarafından yönetilmektedir.

Deutsche Telekom

Medya için daha fazla bilgi:

  • telekom.com/en/media
  • telekom.com/en/media/mediacenter/images
  • twitter.com/deutschetelekom
  • facebook.com/deutschetelekom
  • telekom.com/blog
  • youtube.com/deutschetelekom
  • instagram.com/deutschetelekom

Celo hakkında

Celo, herkes için refah sağlayacak bir finansal sistem oluşturma amacını taşıyan çeşitli teknolojik altyapılar, kurumlar ve bireylerden oluşan, mobil öncelikli, ve açık kaynaklı bir ekosistemdir. Celo ekosistemi; proof of stake blockchain teknolojisini (Celo Platformu), kendine ait doğal varlığını (CELO), iki stabil değerli kripto para varlığını (cUSD, cEUR), ve dünya çapında 130’dan fazla, Andreessen Horowitz, Anchorage, Coinbase, GSMA, Mercy Corps, Grameen Foundation, Prosegur, Abra ve cLabs’in de dahil olduğu kuruluştan oluşan Celo Vakfı Refah Birliği’ni içermektedir. Bu Birlik, Celo ekosisteminin büyümesi ve gelişmesi için çalışmaktadır. Celo hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen celo.org adresini ziyaret ediniz.

Facebook Comments