Saturday, January 28th, 2023

Dev Borsadan Bitcoin (BTC) İle İlgili Satoshi Nakamoto Riski Açıklaması!

Sadece ABD’nin değil aynı zamanda dünyanın en büyük kripto para borsalarından Coinbase, kısa süre önce ilk halka arz için resmi bir başvuruda bulunmuştu. Coinbase’in başvurusunda bugün önemli bir adım atıldı ve borsa S-1 kayıt belgelerinin bir kopyasını ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonuna (SEC) gönderdi.

Coinbase, IPO Başvurusu Yaptı

SEC tarafından söz konusu başvurunun kabul edilmesi, şirketin hisselerinin ABD merkezli menkul kıymet borsalarında alınıp satılmasını sağlayacak. Borsanın IPO belgelerindeki birkaç önemli detay ise kesinlikle kripto para yatırımcılarının dikkatinden kaçmadı.

Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto, ilgili evraklarda toplam 4 kere yer alıyor. Bunların birisinde Nakamoto’nun Bitcoin’in teknik dökümanının yazarı olduğu belirtiliyor. Buna rağmen S-1 belgelerinde Satoshi Nakamoto’nun aslında bir risk olduğu da belirtilmekte.

Bitcoin’in Mucidi Satoshi, Bir Risk

Bitcoin’in mucidinin kimliğinin belirlenmesi veya kendisine ait olduğu düşünülen 1 milyondan fazla BTC’nin transfer edilmesinin piyasada eşi benzeri görülmeyecek türde bir panik yaratacağı belirtilmekte. Bunun sadece BTC için değil, ETH ve kripto para piyasasının devamı için de deprem etkisi yaratabileceği belirtiliyor.

Bitcoin’in ilk madencilik dönemi ve bloklar hakkında yapılan bir araştırmada Satoshi’nin elinde en az 1,1 milyon adet BTC bulunduğu tespit edilmişti. Bunların değeri bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla ise 55 milyar dolara tekabül ediyor. 2020 yılında Satoshi’ye ait olduğu düşünülen bir cüzdandan sadece 50 BTC transfer edilmesi bile piyasanın %20 değer kaybetmesine yol açmıştı. Buna ek olarak 2017 yılındaki boğa rallisinde de 2010 ve 2011 yıllarında kazılan bazı BTC’lerin transfer edilmesi fiyat üzerinde sert bir düşüş etkisi yarattı.

Coinbase’in Tahmini Değeri

Bugün yayınlanan bildiride borsanın 2020 yılında 1,1 milyar dolar gelir elde ettiği belirtiliyor. 2019 yılındaki kazancını ikiye katlayan borsa, 2018 yılında 8 milyar dolar değerleme almıştı. Borsanın halka açılması durumunda tahmini değerinin ise 100 milyar doları geçmesi bekleniyor.

Tabii ki bunun için son zamanlarda kripto para sektörüne tam olarak kök söktüren SEC’nin, Coinbase’in IPO başvurusunu kabul etmesi gerekiyor. Coinbase’in yaptığı başvuruda değerlemenin ise ilk olarak 60 milyar dolar olarak yapıldığı belirtilmekte. Eğer bu da kısa süre önceki Airbnb IPO’su gibi olursa en az 120 milyar dolarlık bir değere ulaşılması mümkün.

Facebook Comments