Saturday, January 28th, 2023

Dikkat: Fed sıradaki toplantısında teknik faiz artırımı yapabilir

Hazine Bakanı Janet Yellen, para piyasalarını yönetme konusunda Fed Başkanı Powell’da yeni baş ağrıları yaratıyor.

Hazine, bu ayın başlarında, salgınla ve bunun neden olduğu derin durgunlukla mücadele etmek için geçen yıl Fed’de biriktirdiği nakit stokunu azaltma planlarını açıkladıktan sonra, düşük kısa vadeli faiz oranları daha da düşecek, potansiyel olarak sıfırın altına inecek.

Merkez bankasındaki nakit pozisyonunu daha normal seviyelere döndürmeyi amaçlayan bu hamle, finansal sistemi likidite ile dolduracak ve Powell’ın para piyasası oranlarını sıkı bir şekilde kontrol etme çabasını zorlaştıracak.

Uluslararası Para Fonu’nda (IMF) kıdemli ekonomist Manmohan Singh, “Hazine’nin genel hesabından gelen tüm bu nakit Fed’den piyasaya geri dönmek zorunda kalacak. Kısa vadeli oranları düşebildikleri seviyeye kadar gerileyecek” diyor.

Fed, pandeminin neden olduğu ekonomiye yardımcı olmak için gösterge gecelik politika oranını neredeyse sıfıra indirmişken, kısa vadeli piyasa oranlarının negatif bölgeye düşmesi, özellikle kısa vadeli Hazine tahvillerine yatırım yapan para piyasası fonları için yıkıcı olabilir. Bankalar ayrıca merkez bankasında büyük miktarda istenmeyen nakit bakiyesi tutmaya zorlanarak kendilerini zor durumda bulabilirler.

Hazine’nin üç aylık geri ödeme duyurusunda açıklanan kararı, Credit Suisse Group AG analisti Zoltan Pozsar’ın  finansal sistemde ve Fed’in bilançosunda rezerv “tsunamisi” yaratmanın kapısını açacak.  Fed’in varlık alımlarıyla birleştiğinde, şu anda zaten 3,3 trilyon dolarla yüksek olan rezervleri haziran sonunda yaklaşık 5 trilyon dolara çıkabilir.

İşleyiş şekli şöyle: Hazine, hükümetin çek hesabı gibi işleyen Fed’deki genel hesabına yazılan çekleri gönderir. Alıcılar parayı kendi bankalarına yatırdığında, banka çeki Fed’e sunar ve bu çek, Hazine’nin hesabını borçlandırır ve rezerv bakiyesi olarak bilinen bankanın Fed hesabına alacak olarak geçer.

Dolar Baskısı

Piyasa uzmanları, benzeri görülmemiş bir likidite dalgalanması olabileceğinin sonuçlarını çözümlemeye çalışıyor. Bazıları dolar üzerinde aşağı yönlü baskı öngörüyor. Diğerleri hisse senedi ve tahvil fiyatlarına yarayacağını düşünüyor. Bir kısım da bunu para piyasaları dışında etkisiz olacağını söylüyor.

Hazine, merkez bankasındaki nakit birikimini şu anda yaklaşık 1,6 trilyon dolardan haziran ayı sonuna kadar 500 milyar dolara düşürmeye hazırlanırken amacı “normal” zamanlara yeniden yaklaşabilmek.

Fed’in 4-5 Kasım toplantılarının tutanaklarındaysa çoğu Fed yetkilisi, yükselen rezervlerle başa çıkabilecek araçlara sahip olduklarını düşünmekte.

Ancak bu tabi, Fed’in faiz oranı araçları, banka kaldıraç kuralları ve hatta varlık alımları hakkında bazı zor kararlar vermek zorunda kalmayacakları anlamına gelmiyor.

Fazla rezervlere ödenen faizde (IOER) ayarlama

Merkez bankası, para piyasaları için bir taban sağlamak amacıyla, bankaların Fed’e park ettiği fazla rezervler ve ters repo anlaşmaları için ödediği oranı sırasıyla mevcut seviyeleri olan 10 baz puan ve sıfırdan yükseltebilir. Bu yönetilen oranlarda ince ayar yapmak, Fed’in daha önce de uygulamaya koyduğu bir adım.

Wrightson ICAP LLC’nin baş ekonomisti Lou Crandalla göre, Hazine bir süredir bu işlemi yapmayı erteliyordu.

Eski New York Fed yetkilisi Brian Sack, “Fed gecelik faizlerin sıfırdan uzaklaşmasını istediğine karar verirse, bence en etkili yaklaşım bu iki oranı birlikte yükseltmek olacaktır” dedi. Ancak önümüzdeki ayki politika oluşturma toplantısında verilebilecek olan bu “teknik faiz artırım” kararı, yetkililerin piyasaları ekonomiye verilen desteği azaltmak üzere olmadıklarına ikna etmeye çalıştıkları bir zamanda gelecek. Herhangi bir oran artışı teknik bir ayarlama olarak tanımlansa da, yatırımcıların bunu böyle algılamayabileceği riski var.

New York’taki RBC Capital Markets’ın baş ABD ekonomisti Tom Porcelli, “Bu oranları yükseltme kararını piyasanın ne kadar iyi sindireceğinden emin değilim” diyor.

Fed’in ve diğer düzenleyicilerin bankalara uyguladığı ek kaldıraç oranı hakkında ne yapılması gerektiği de zorlu bir konu. Fed, Mart ayında piyasa gerilimlerini hafifletmek için bankaların hazine bonolarını ve rezervlerini geçici olarak oran hesaplamasından muaf tuttu. Bu muafiyet, tıpkı bankaların merkez bankasındaki nakit bakiyelerinin artması gibi 31 Mart’ta sona eriyor.

Fed politika yapıcıları, yaklaşık bir yıldır yürürlükte olan dışlamanın kalıcı olmasını istemediklerini söylüyorlar. Geçici olarak uzatmayı tercih ederlerse, Başkan Biden tarafından atanan kural koyucularla uzlaşmaları gerek ki söz konusu görevliler böylesi bir uzatma hakkında pek de istekli değiller.

Bunun yerine muafiyet geçerliliğini yitirirse, bankalar, özellikle gittikçe daha fazla miktarda rezerv bulundurmak zorunda kalırlarsa kaldıraç kısıtlamaları riskiyle karşı karşıya kalabilirler.

Ekonomistler bunun ne kadar yıkıcı olacağı konusunda bölünmüş durumda.

Jefferies LLC ekonomisti Tom Simons, bankaların muafiyetlerden beklendiği kadar yararlanmadığını, bu nedenle geri almanın önemli bir etkisi olmaması gerektiğini söyledi. “Bir noktada koparılması gereken bir yara bandı olacak ve şu an muhtemelen bunu yapmak için iyi bir zaman” dedi.

Diğerleri, bankalar kaldıraç kısıtlamalarını karşılamak ve bilançolarında tutmaları gereken artan rezervlere yer açmak için Hazine tahvillerini sattıkça potansiyel bir tahvil piyasası düşüşü görüyor.

Şu anda sektörü temsil eden Banka Politika Enstitüsü’nde baş ekonomist olan eski Fed yetkilisi Bill Nelson, “Endişe, bankaların Hazine tahvillerinde piyasa yapma, Hazine tahvillerini tutma ve başkalarının Hazine tahvillerini elinde tutabilmesi için repo finansmanını genişletme istekliliğini daha da zayıflatması” diyor.

Kasım toplantısında Fed yetkilileri, rezervlerdeki artışla başa çıkmak için başka bir olasılığı da tartışmıştı: varlık satın alma programlarını ayarlamak. Ancak ekonomistler, yatırımcıların bu cephedeki herhangi bir değişikliğe ne kadar duyarlı oldukları düşünüldüğünde, bunu son çare olarak görüyorlar.

Hükümet nakit yığınını kestikçe rezervlerde oluşacak artış, Fed’in devam eden tahvil alımının sistemde yarattığı likidite seline katkıda bulunacak.

Bir sonraki FOMC toplantısı 16-17 Mart’ta.

Bloomberg

The post Dikkat: Fed sıradaki toplantısında teknik faiz artırımı yapabilir appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments