Saturday, February 24th, 2024

DLive’ın Geçen Hafta Yaşadığı Olumsuz Durum Tron Coin Fiyatını Etkiledi Mi?

Yakın zamanda ortaya çıkan bilgilere göre Blockchain platformu Tron’a ait video yayın platformu DLive, ABD Kongre Binası’ndaki ölümcül isyanı canlı yayınlamak için aşırı sağcılar tarafından kullanıldı. Kar amacı gütmeyen bir hukuk örgütü olan Southern Poverty Law Center’ın (SPLC) konuyla ilgili yaptığı açıklamalara göre DLive, YouTube’a alternatif olarak seçildi.

Protestolar ve DLive

SPLC, protestoları canlı yayınlayan beş DLive hesabı belirlediklerini açıkladı: “Baked Alaska”, “Gloomtube”, “Murder the Media”, “Loulz” ve “Woozuh”. “Baked Alaska”nın ise ABD Kongre Binası’nda çekim yapmayı başardığı ifade ediliyor.

SPLC ayrıca DLive kurulduğundan bu yana platforma sürekli kripto para birimi bağışları geldiğini ve DLive’ın bu bağışları aşırı sağcılara gönderdiğini de iddia ediyor. SPLC, DLive’ın her bağıştan %25 pay aldığını, %20’sinin platforma ayrıldığını ve %5’inin stake sistemi aracılığıyla diğer DLive kullanıcılarına yeniden dağıtıldığını ifade ediyor.

Geçtiğimiz hafta Donald Trump’ı destekleyen isyancılar binaya baskın düzenlerken, ABD Kongre Binası’nda benzeri görülmemiş bir ihlal yaşandı. Ayaklanmada bir polis de dahil olmak üzere beş kişi öldü ve çok sayıda kişi yaralandı.

Öte yandan Tron’un kurucusu Justin Sun, Aralık 2019’da firmasının DLive ile bir satın alma anlaşması yaptığını, platformu Tron Blockchain’e taşıdığını ve BitTorrent’in BLive akış hizmetiyle entegre ettiğini duyurdu.

Tron’dan Konuyla İlgili Açıklama

DLive, yaşanan olaylardan kısa bir süre sonra yaptığı bir açıklamada, “İçerik oluşturucularımızın güçlendirilmesini şiddetle savunurken, her türlü şiddet ve yasa dışı faaliyete karşı sıfır toleransımız da var” açıklamasını yaparak protestolar ile ilgili herhangi bir bağı olmadığını dile getirdi.

Bunlara ek olarak Tron olayların yaşanmasının ardından üç hesabı askıya aldığını, beş kanalı offline bıraktığını, iki hesaba canlı yayın yasağı getirdiğini ve 100’den fazla geçmiş yayını kalıcı olarak kaldırdığını ifade etti.

Ayrıca DLive da yaptığı açıklama ile 6 Ocak’ta olaylara karışanlar ile ilgili gerekli işlemleri başlattıklarını ve hesabın askıya alınması, geçmiş yayınların kaldırılması, kazançlarının dondurulması gibi her türlü aksiyonun alınacağını ifade etti.

Tron Fiyatı

Tron (TRX) fiyatının bu olaylar sebebiyle herhangi bir düşüş yaşamadığı görülüyor. TRX şu an için piyasa ile birlikte hareket ediyor ve yazının yayına hazırlandığı sırada 0,0290 dolardan işlem görüyor. 5 Ocak 2018’de 0,30 dolar ile zirve seviyesine ulaşan TRX’in bir altcoin boğası ile yeniden bu seviyeyi görebileceği düşünülüyor. Tron ile ilgili daha detaylı bilgiye “TRON Nedir?” metnimizden ulaşabilirsiniz.

Facebook Comments