Monday, May 23rd, 2022

DMEX: 100 Kat Kaldıraçlı, KYC Gerektirmeyen, Merkezsiz Borsa

DMEX; KYC uygulaması gerektirmeyen, merkezi olmayan anonim bir marjin işlem borsasıdır. Kullanıcılar sadece uygulama içinde bir cüzdan oluşturarak işlem yapmaya başlayabilir.

DMEX’in Özellikleri

DMEX akıllı sözleşme ile çalıştığı için kullanıcıların kişisel bilgileri ile kayıt olmasına gerek yok. Uygulama içinde yeni bir cüzdan oluşturan kullanıcılar anında işlem yapmaya başlayabiliyor.

Öte yandan merkezi olmayan borsaların çoğu zaman işlemleri eşzamanlı sağlar, bu da yeni bir işlem yapmadan önce son işlemin Blockchain’e kaydedilmesini beklemeniz gerektiği anlamına gelir. Ancak DMEX, işlemler blok zincirinde hala onaylanırken hesap bakiyenizi izleyen ve son teknoloji ürünü olan bir eşleştirme motoru kullanıyor. Bu, BitMEX gibi merkezi bir borsada elde edilebilecek deneyimi kullanıcılara sunuyor ve birden fazla işlemin aynı anda gerçekleştirilebileceği anlamına geliyor.

Bunlara ek olarak işlem blok zincirinde onaylandıktan sonra kullanıcılar parayı hemen çekebiliyor ve onay genellikle 30 saniyeden uzun sürmüyor.

Bunların yanında platform, sürekli sözleşmelerin (Perpetual Contracts), kripto türev dünyasındaki en popüler işlem aracı olduğunun farkında. DMEX, emir büyüklüğüne bağlı olarak endüstri standardı ile karşılaştırılabilir finansman oranları ve %0,05’e kadar düşük işlem ücretleri ile tüm çiftler ve 100 kata kadar kaldıraç için Perpetual Contracts sunuyor.

DMEX’in Avantajları

DMEX, BTC’ye marj para birimi olarak izin veren ilk merkezsiz borsa olduklarını ifade ediyor. Bu, pTokens Bridge’in doğrudan DMEX akıllı sözleşmesine entegrasyonu sayesinde mümkün hale geliyor. BTC’yi marj para birimi olarak kullanmayı seçen kullanıcılar, bir BTC para yatırma adresi alıyor ve bu adrese gönderilen tüm fonlar ile hem Bitcoin’lerin tam sahipliğini devam ediyor hem de token’laştırılarak DMEX’e yatırılıyor.

Bunlara ek olarak kullanıcılar volatiliteden kaçınmak için DAI stablecoin’ini de kullanabiliyor. 1:1 oranında dolara sabitlenmiş olan DAI ile DMEX’te işlemler kolay bir şekilde gerçekleşiyor.

Öte yandan yapılan açıklamalara göre DMEX tamamen anonim bir platform olarak karşımıza çıkıyor. Kullanıcıların DMEX’te işlem yapmak için herhangi bir kişisel bilgi girmesine gerek yok. Kullanıcılar basitçe bir cüzdan oluşturarak veya mevcut olan cüzdanlarını kullanarak, herhangi bir sınırlama olmaksızın işlem yapmaya başlayabiliyor. Bu noktada borsa, kullanıcıların özel anahtarının güvenli bir şekilde saklanması gerektiğinin altını çiziyor.

Platformun diğer avantajları ve özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Non-Custodial Fon Depolama: Yapılan açıklamalara göre DMEX üzerindeki tüm fonlar her zaman kullanıcıların gözetimindedir. DMEX ekibinin kullanıcı fonlarına erişimi yoktur. Yalnızca cüzdanın özel anahtarına sahip olan kişi işlem yapabilir ve borsadan para çekebilir. DMEX’te para tutmanın cüzdanınızda tutmak kadar güvenli olduğu ifade ediliyor.
  • Merkezi Olmayan Fiyat Akışları: Tüm vadeler ve likidasyonlar, Bitstamp ve Binance gibi güvenilir borsalardan gelen ve merkezi olmayan fiyat akışları kullanılarak gerçekleştiriliyor. Böylece DMEX ekibinin kullanıcıların pozisyonlarındaki vade veya likidite fiyatını manipüle etmesinin hiçbir yolu bulunmuyor. Çünkü bu rakamlar doğrudan referans borsasından geliyor.
  • Demo İşlemler: DMEX, bir seçenek olarak demo işlemleri de kullanıcılarına sunar. Kullanıcılar test fonlarını anında cüzdanlarına alarak test ağında işlem yapmaya başlayabiliyor.
  • Küçük Farklar ve Yüksek Likidite: DMEX, son derece küçük farklara ve yüksek likiditeye olanak tanıyan sektör lideri likidite sağlayıcılarına erişim sağlıyor.

DMEX Geliştirici Ekibi

DMEX, Haziran 2019’dan beri piyasada ve şu anda hatalar veya hack’lemeler sebebiyle hiçbir fon kaybı bulunmadan akıllı sözleşme altyapısının 5. seviyesinde bulunuyor. DMEX, büyük ve merkezi bir Bitcoin borsası işleten deneyimli bir ekip tarafından geliştirildi. Yapılan açıklamalara göre ekip, EtherDelta’da bir iyileştirme olarak 2018’de EtherMium DEX’i piyasaya sürdü. Bu sayede istikrarlı ve güvenli bir işlem ortamı sunmanın yanı sıra mevcut merkezi seçeneklere kıyasla büyük ölçüde geliştirilmiş bir ürün sunumu sağlayacak kadar yetkin bir platform oluşturulmuş oldu.

KYC prosedürlerine maruz kalmadan kripto türev işlemleri için güvenli bir platform arayan kişilerin DMEX’i tercih etmelerinin avantajlı olacağı ifade ediliyor. Ayrıca platformun açıklamalarına göre kullanıcılar,  web sitesinin beklenmedik bir şekilde kapanması durumunda bile istedikleri zaman paralarını çekebilir. DMEX, özellikle merkezileştirilmiş türev borsalarındaki son baskılar göz önüne alındığında, giderek daha fazla yatırımcının merkezi olmayan alternatiflere doğru ilerlediğini ve bu sebeple DMEX’in büyük bir potansiyele sahip olduğunu ifade ediyor.

Sorumluluk Reddi: Bu makale bir basın bültenidir. Cointürk, yukarıda yer alan bilgilerden ve basın bülteninde adı geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir. Cointürk, basın bülteninde adı geçen şirketle ilgili okuyucuların kendi araştırmalarını özenle yapmalarını önermektedir.

Facebook Comments