Friday, January 28th, 2022

Doğal gaz aboneleri etkili LODOS’ var – Karbonmonoksit Zehirlenmelerine karşı DİKKAT!

Başta Ankara ve İstanbul olmak üzere, yurdun bir çok ilinde etkili Lodos esiyor. Bu nedenle doğal gaz şirketleri abonelere, ‘Baca gazı zehirlenmelirini’ önlemek için dikkatli olunması uyarısı yaptı.
Şirketler, Lodos nedeniyle havalandırma menfezlerinin kesinlikle kapatılmaması ve bacalı cihazların bulunduğu ortamlarda uyunulmaması uyarısı yaptı.
 

Rüzgarlı havalarda dikkat!

Rüzgarlı havalarda, havalandırmaların açık tutulması ve sobaların olduğu yerlerde uyunulmaması, doğalgazın yanısıra odun-kömür gibi diğer yakıtlar içinde önem arzediyor. 

 

Video…
[ilgili-video=543]

BİLGİ
 
Lodos ne demek?

Lodos: ‘Türkiye’nin batı kesimlerinde, güney batı yönlerden esen sıcak rüzgar. Bazen hızı ve hamlesi 40 ile 60 Knots’a kadar ulaşarak etkili olur. Denizciler için oldukça önemlidir. Yağmurun peşinden sıcak bir havaya neden olur.

Özellikle kış mevsiminde, sıcak esme özelliği nedeniyle karların erimesine neden olarak zaman zaman taşkın, sel ve su baskınlarına yaratır. Aynı zamanda estiği sürece sıcaklıklarında normallerinden fazla artmasına neden olan bir rüzgardır. Zaman zaman Eğe, Marmara ve Batı Akdeniz’de deniz ulaşımını etkilediği gibi kara ve denizde can ve mal güvenliğini tehlikeye sokacak olaylara neden olarak yaşamı etkiler.’.
Kaynak: MGM

Lodos: ‘Güneyden veya güneybatıdan esen ve bazen de yağış getiren yerel rüzgar.’.
Kaynak: TDK
 

Karbonmonoksit nedir? – Karbonmonoksit Zehirlenmesi nedir?

Karbonmonoksit: ‘Karbonmonoksit renksiz, tatsız, kokusuz, yanıcı zehirli bir gazdır. Vücuda solunum yolu ile girer ve doğrudan kana geçerek oksijen alımını engeller, zehirlenme ve ölüme neden olur. Karbonmonoksit zehirlenmeleri sıklıkla; kapalı ortamlarda açık ocaklar, bacası çekmeyen soba, şofben, bacasız gaz sobalarında yakıtın iyi yanmaması nedeniyle meydana gelir. Karbon monoksitle meydana gelen zehirlenmelerde kısa süre içerisinde tıbbi müdahale yapılmaz ise ölümle sonuçlanabilmektedir.’

Korbonmonoksit zehirlenmesi belirtilere: ‘Baş ağrısı, bulantı, nefes darlığı, yığılma, baş dönmesi, bilinç kaybı.’.
Kaynak: HSGM

Enerji Ekonomisi

 

Facebook Comments