Monday, April 15th, 2024

DOGE ve Bitcoin (BTC) Arasındaki Büyük Rekabetin Kazananı Belli Oldu!

Dogecoin (DOGE) son dönemde lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) kadar popüler bir hal aldı. Dünya çapındaki bilinirliği Bitcoin’in seviyesine ulaşan DOGE, tabii ki %1000’lik artış ile bunu elde etti. Şimdi ele geçen veriler ise DOGE ve BTC arasındaki popülerlik yarışının galibinin DOGE olduğunu net bir şekilde ortaya koymakta.

DOGE Artık Bitcoin’den Daha Popüler

Google Trends verilerine göre ABD içerisindeki aranma oranlarında Dogecoin, lider kripto para birimi Bitcoin’i geride bıraktı. Aslında DOGE fiyat yükseliş oranı açısından da Bitcoin’i haftalardır geride bırakmakta. Bitcoin kısa süre önce yeniden 40.000 doları görse de DOGE son 24 saat ve 7 günlük verilerde BTC’nin önüne geçmiş durumda.

DOGE aramaları bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla neredeyse Bitcoin aramalarının iki katı üzerinde bir seviyeye çıktı. Elon Musk gibi ünlü isimlerin devamlı olarak değindiği DOGE’un popülerlik açısından böylesine artış elde etmesi ise şaşırtıcı değil. Birçok yatırımcı 2014 yılında şaka olarak piyasaya sürülen kripto para biriminin Elon Musk gibi ünlü isimlerin diline düştüğünü görerek hiçbir bilgi sahibi olmadan DOGE almaya başladı.

Herkes DOGE Alıyor

Bu durum ve insanların sorgusuz sualsiz DOGE alıyor olması aslında altcoin sezonu olarak ifade edilen şeyin en basit örneği. 2018 yılındaki altcoin sezonunda da insanların sadece başkalarının önerisi ve tavsiyesi üzerine birçok kripto para alıp ciddi kazançlar elde ettiği görülmüştü. Asıl sorun ise altcoin sezonu bittiğinde yatırımcıları neyi beklediği gerçeği gibi gözüküyor.

DOGE’nin 2018 Performansı

DOGE fiyatının 2018 yılındaki grafiğine bakıldığında bunun 0,015 dolara kadar çıktığı ancak devamında 0,002 dolara kadar gerilediği görülüyor. Bu da yatırımcıların inanılmaz bir zarar ettiği ve neredeyse 3 yıl boyunca bu zararı korumak zorunda kaldığını gösteriyor. Zararı göze alamayıp satanlar ise geri dönüşü olmayan bir şekilde ellerindeki her şeyi kaybetti. Zarara rağmen elinde DOGE tutanlar ise 2021 yılında neredeyse %500’lük kazanç elde etti.

Bütün bunlara rağmen hiçbir temeli olmayan ve yol haritası bulunmayan DOGE’a akın etmek yatırımcılar için tehlikeli olabilir. Google Trends üzerinde buna yönelik aramaların Bitcoin’i geçmesi ise FOMO’nun çoktan başlamış olduğuna işaret ediyor.

Facebook Comments