Monday, January 30th, 2023

Dogecoin Geleceği ve Alternatifleri – 2022

Dogecoin, 2021 yılında birçok kişiyi şaşkınlığa uğratan yükselişiyle kripto borsasının önemli oyuncularından biri oldu. Daha sonraki aylarda düşüş eğilimi gösterse bile mayıs ayında zirve fiyatını gördü.

Dogecoin kısacası popüler meme coinlerden biridir ve mizahi amaçla üretilmiş Bitcoin parodisi bir tokendir. Düşüş yaşamasındaki en büyük sebep kullanım alanlarının oldukça kısıtlı olmasıdır. Trendlerden düştüğü zaman fiyatında da düşüşler yaşadı.

Yine de arkasında büyük bir topluluğu var ve ayrıca geliştiriciler tokene ek kullanım durumları yaratma konusunda oldukça istekli çalışıyor. Dogecoin geleceği birçok kişi tarafından merak ediliyor.

Dogecoin geleceğine iyimser bakmamız için birçok sebep vardır. Güçlü bir Dogecoin topluluğu ve önemli isimlerin bahsetmeleri gibi özellikleri sadece bu sebeplerden birkaçıdır.

Bu yüzden rehberimizde 2022-2025 Dogecoin fiyat tahminlerimizi belirttik. Yaptığımız detaylı analiz ve araştırmayla Dogecoin geleceği hakkında daha iyi tahminler geliştirebilirsiniz.

Dogecoin Fiyat Geçmişi

Öncelikle Dogecoin’in fiyat geçmişini öğrenmek iyi bir analiz için olmazsa olmazdır. İşte Dogecoin geçmişine hakim olmayanlar için önemli olaylara hızlı bir bakış:

 • 2013 yılında Billy Markus ve Jackson Palmer tarafından oluşturuldu.
 • Lansmandan sonra %300’lük bir artış yaşadı. Daha sonra da olumlu bir ivme sergiledi.
 • Ocak 2018’de piyasa değeri 2 Milyar dolar seviyesine çıktı.
 • 2021’in başında Meme Coin olması nedeniyle ilgi gördü ve artış ivmesi kazandı.
 • 2021 Mayıs ayında tüm zamanların en yüksek değerine ulaşmayı başardı. Bu değer 0,7376 dolardır.

Dogecoin Fiyat Tahmini 2022

2022’de Dogecoin iyi bir yatırım olabilir mi?  Birçok ‘meme coin sever yatırımcı genellikle bu soruyu merak eder çünkü bu coinlerin atası Dogecoin’dir. Dogecoin geleceği ve fiyatının ne olacağı konusundaki ayrıntıları öğrenmek için okumaya devam edin.

2022’nin başından beri %30 düşüş sergileyen Dogecoin, bu yazı yazılırken 0,061 civarında seyrediyor. Peki oldukça heyecan verici başlangıcını da hesaba kattığımızda Dogecoin geleceği hala umut vadediyor mu?

Evet çünkü Dogecoin arkasına varlıklı ve perakende yatırımcıların desteğini alıyor. Örneğin CNBC’deki bir makalede, milyarder Cuban’ın Dogecoin için söylediği en güçlü takas aracıdır sözlerini hatırlamalıyız. Ayrıca Cuban, Dallas Maverick ürünlerini satın alırken Dogecoin kullanma fırsatını ekleyerek teklifi büyüttü. Doğal olarak daha sonra Dogecoin talebi de hızla arttı.

The Guardian, Tesla’nın Ocak 2022’de ürünlerinde ödeme yöntemi olarak Dogecoin kullanabileceklerini söyledi. Böylece Dogecoin’in kullanım yönü Elon Musk sayesinde güçlendi. Hatta Musk daha önce de Dogecoin için halkın kriptosu sözlerini kullanmıştı ve bu da Dogecoin kullanım yönlerini genişletmeye yaramıştı.

Tüm bu gelişmeler Dogecoin’i daha kullanışlı hale getirdiğinden DOGE’a talep artabilir. Hatta 2022 yılının sonuna kadar 0,35 dolara ulaşabilir. Yani %191’lik bir artış yaşayabilir.

Dogecoin Fiyat Tahmini 2023

Öncelikle uzun vadeli tahminlerinizde Dogecoin’in diğer tokenlerden daha farklı bir mantığa sahip olduğunu ve blockchain teknolojisi ile desteklendiğini anlamanız gerekir.

Dogecoin blok zinciri tıpkı Litecoin blok zincirine benzer şekilde Scrypt teknolojisini kullanmaktadır. Bunun anlamı geleneksel ‘Proof-of-Work’ zincirindeki den daha karmaşık bir madenciliğe sahip olduğudur.

Uzun vadeli bir Dogecoin fiyat tahmini yaparken, Dogecoin’in diğer büyük kriptolardan biraz farklı olmasına rağmen, diğer kriptolar gibi blok zincir teknolojisi ile desteklendiğini anlamak önemlidir. Dogecoin’in blok zinciri, Litecoin’in blok zincirine benzer ve Scrypt teknolojisine dayanmaktadır. Sonuç olarak bu, madenciliğin geleneksel Proof-of-Work zincirlerinden daha karmaşık olduğu anlamına gelir.

Dogecoin ağında 80 milyondan fazla işlem gerçekleştirildi ve ödenen ücretler Ethereum ağına kıyasla çok daha düşüktü. En ölçeklendirilebilir token Dogecoin olmasa da büyük işlem akışlarını destekleyebilecek temele sahiptir.

Dogecoin yol haritasını çizerken rotasın büyük şirketlere çeviremez çünkü mizahi (meme tokendir) bir coindir. Yine de yükselebilmek için daha genç yatırımcılarını etkileyecek kullanım sunarsa talebi oldukça arttırabilir.

Hatta geçen yıl yapılan bir duyuruda Twitter kullanıcılarının birbirlerine DOGE ile bahşiş verebildikleri bir butondan bahsedildi ve bu oldukça ilgi gördü. Bu yol haritasını benimsediğinde Dogecoin geleceği inanılmaz bir potansiyel taşıyor.

Sonuç olarak Dogecoin daha genç girişimlerde bulunmaya devam ederse internet kullanıcılarının birçoğu DOGE satın alabilir. Bu yüzden 2023 için Dogecoin fiyatı tahminimiz 0,6 dolardır. Yani %393’lük bir artış yaşaması mümkündür.

Dogecoin Fiyat Tahmini Uzun Vadeli Görünüm – 2025 Tahmini

DeFi platformu, yerleşik tokenlerin daha faydacı bir pazara girmesine olanak sağlar. Fakat Dogecoin gibi yerleşik kriptoların kullanım alanları kısıtlıdır ve bu yüzden daha az talep görürler. DeFi de bu yerleşik kripto paraları yeni kullanım alanları yaratma fırsatına sahip oldukları pazara geçişlerine izin verir. Böylece kullanım alanı daha geniş olan coinlerde olduğu gibi yerleşik coinlere olan talep de artar. Ayrıca DeFi’nin hızla büyümesi de bekleniyor.

Başka bir gelişme ise Yahoo Finance DOGE’un artık merkezi olmayan piyasalarda satın alınabileceğini bildirmesidir. Yani Dogecoin kendini her gün yenileyen ve arkasındaki büyük destek ile de oldukça umut vadeden bir tokendir.

Dogecoin şu an merkezi olmayan THORchain’de listeleniyor. Bu o kadar da büyük bir şey gibi görünmese de Dogecoin’in uzun vadedeki başarısını etkileyecek unsurlardan biridir çünkü THOR ağı DOGE sahiplerine BTC ve diğer tokenlerle KYC kontrolü olmadan takas etme fırsatı verir.

Yani merkezi olmayan kuruluşlarla ortaklık yapmak Dogecoin geleceğinin potansiyelini oldukça arttırıyor. Eğer yol haritasına şimdi olduğu gibi merkezi olmayan kuruluşlarla ortaklıkları eklerse 2025’te Dogecoin, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 0,73’e ulaşabilir. Hatta potansiyeli bunun da ötesine geçebileceğini gösteriyor.

Nasıl Dogecoin Alınır?

Crypto.com, Dogecoin satın almak için doğru adres olabilir. 90 ülkede 10 milyondan fazla kullanıcıya sahip Crypto.com, Singapur merkezlidir. Ayrıca bu borsanın yerel para birimi Cronos (CRO)’tur. CRO kullanarak alım satım ücretlerini daha uygun fiyata getirebilirsiniz. Peki neden Crypto.com ile Dogecoin almalısınız?

 • com 2016’dan beri piyasada olmasına rağmen geçtiğimiz yıllardaki pazarlama stratejileriyle birçok kullanıcıyı kendine çekti. Yüksek profilli hareketleriyle birçok kişi için Crypto.com bir numaralı borsadır. Bu hareketlerin bir örneği Matt Damon Super Bowl’da Crypto.com reklamında rol almasıydı. Hatta Los Angeles Lakers’ın eski evi Staples Center’ın isim hakları da alındı.
 • com başlangıç seviyesindeki yatırımcılar için kolay bir arayüz ve Visa destekli bir banka kartı sunar.
 • Ayrıca kendi bünyesine ait bir NFT pazarına sahiptir. Böylece kullanıcılarına üstün ve kaliteli bir hizmet sunuyor.
 • 250’den fazla coin seçeneği vardır ve düşük komisyonlar alır.
 • DeFi Wallet gibi ödül kazandıran birçok kazanım sunar.

Crypto.com ile Dogecoin Nasıl Alınır?

Crypto.com oldukça popüler bir platformdur. Hatta 1,7 milyar dolardan fazla günlük işlem hacmine (kripto para alım satımı) sahiptir.  Üstelik Dogecoin almanın en kolay yolunu sunar. Visa ödüllü banka kartı ve NFT’lere erişim gibi birçok avantajı vardır. Oldukça güvenli olan bu borsadan Dogecoin alabilirsiniz.

İşte Crypto.com’la Dogecoin alma adımları;

Üyelik

 • Öncelikle com web sitesine gidin.
 • Adınız, soyadınız, e-postanız, ülkeniz ve doğum tarihiniz gibi istenen kişisel bilgilerinizi giriniz.
 • Daha sonra e-posta adresinize onay linki gelecek. Bu onay linkine tıklayın ve tek kullanımlık kodunuzu alın.
 • Tek kullanımlık kodunuzu kullanarak anasayfanızda belirtilen sayfadan yeni şifre oluşturun.
 • Web sitesine telefon numaranızı girin ve telefon numaranızı doğrulayın.

Para Yatırma

Üyelik işlemini tamamladı iseniz Crypto.com’dan Dogecoin almaya çok yakınsınız. Para yatırma sayfasından almak istediğiniz tutarda para yatırın.

Dogecoin Arama

 • Mavi Aslan simgesine basınız.
 • Alt kısmında gördüğünüz AL butonuna tıklayınız.
 • Karşınıza bir arama bölümü çıkacak. Buraya Dogecoin yazabilirsiniz ve alım satım işlemlerini başlatabilirsiniz.

Dogecoin Satın Alma

 • Dogecoin’i bulduktan sonra almak istediğiniz miktarı girin.
 • Kaç adet alacağınızı girdikten sonra kart bilgilerinizi girin.
 • Satın almayı tamamladığınızda Crypto.com hesabınızdan cüzdanlarım kısmına gidin ve Dogecoin miktarını teyit edin.
 • Doğrulama işlemlerinden birkaç dakika sonra Crypto.com hesabınızda cüzdanlarım kısmında aldığınız DOGE miktarını görebileceksiniz.

Dogecoin’den Daha İyi Bir Coin Var mı?

Elon Musk’ın Dogecoine olan katkısını düşündüğümüzde oldukça popüler bir token olduğunu biliyoruz. Bu yüzden Dogecoin’in popülerlik avantajlarını kullanan ve daha fazla kullanım alanı olan en iyi yatırım fikri, Tamadoge’u öneriyoruz.

Tamadoge: En İyi Dogecoin Alternatifi

Dogecoin’in güçlü topluluğunu arkasına alan Tamadoge (TAMA) en umut vadeden meme coinlerden biridir. Dogecoin gibi mizahi coinler yerleşik yapıları sebebiyle çok yönlü değildir. İşte TAMA tokeni tam bu noktada devreye giriyor.

Tamadoge’un P2E(oyna-kazan) mekaniğine sahip oyunu kesinlikle en ilgi çekici yönlerinden biridir. Oyun size TAMA karşılığında yavru evcil hayvan verir ve bu evcil hayvanları büyütüp savaştırmanızı ister. Daha sonra büyüttüğünüz ve eğittiğiniz evcil hayvanlarınızı diğer kullanıcılarla savaştırarak puan kazanırsınız. Her ay en iyi performansı gösteren kullanıcılar TAMA tokenleriyle ödüllendirilecekler.

Bu oyunun bir başka ilginç yanı ise evcil hayvanlarınızın NFT formatında olmasıdır. Ayrıca NFT evcil hayvanınızı beslerken satın almanız gereken oyun içi öğeleri de TAMA ile ödersiniz. Yani Tamadoge kendi içinde sirkülasyon yarattığı eğlenceli bir sistem yaratıyor.

TAMA tokeni Tamadoge’un yerel para birimi olarak sistem için büyük bir önem taşır. Tamadoge dünyasında TAMA’nın sözü geçiyor. Ek olarak deflasyonist bir yapıya sahip olan TAMA tokeni oyun pazarındaki harcanan miktarın %5’i oranında sürekli yakılır. Yani TAMA arzı azaldıkça daha fazla oyuncu oyuna katılır ve böylece daha fazla TAMA satın alma işlemi yapılır.

Tamadoge henüz piyasaya sürülmedi ancak ön satışta. Hatta en iyi ön satış coinlerinden biri olarak görülüyor. Riskli gibi görünebilir fakat ön satıştan elde edilebilecek kar da son derece heyecan verici olabilir. Ayrıca TAMA için şimdiden çoğu yatırımcı büyük borsalarda listeleneceğini söylüyor.

Battle Infinity: Gelecek Vaad Eden Kripto Projesi

Battle Infinity bir diğer heyecan verici projedir. Kullanıcılarına Metaverse tabanlı bir Battle Arena sunan bir oyun platformudur. İçinde birçok oyna-kazan (P2E) formatında oyun barındırır ve bu son derece heyecan vericidir.

Toplamda 6 tane oyna kazan mekaniğine sahip oyun bulunduran Battle Infinity’nin platform para birimi IBAT tokenidir. Ayrıca platform için kendini avatarınızı oluşturabilirsiniz ve dilediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz ama bunu heyecanlı kılan şey avatarlarınızın NFT formatında olmasıdır.

Ek olarak Battle Swap aracılığıyla IBAT satın alabilirsiniz veya IBAT’larınızı takas edebilirsiniz. IBAT, Binance Smart Chain’e inşa edilmiştir ve heyecan verici projesiyle yatırım yapmak için akıllıca bir fikir olabilir.

Sonuç

Dogecoin son birkaç yılda yatırımcılarına çok ciddi miktarlarda kazançlar getirmeyi başardı. Bundan dolayı da birçok kişi önümüzdeki yıllarda Dogecoin’in izleyeceği yol haritasını merak ediyor. Bizde bugünkü makalemizde sizler için Dogecoin’in geleceğini ve Tamadoge gibi alternatif tokenleri inceledik. Ek olarak bu tokenleri nasıl satın alabileceğinizi de rehberimizde detaylı bir şekilde anlattık.

Şimdi gönül rahatlığı ile yatırım yapmaya başlayabilirsiniz. Ancak unutmayın ki kripto piyasası regüle edilmemiştir ve volatilite yüksektir. Tam da bundan dolayı kendi araştırmalarınızı yapmanız gerektiğini de hatırlatmak isteriz.

Sorumluluk Reddi: Bu makale sponsorlu bir yazıdır. CoinTürk, bu makale içeriğinde geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir ve sorumlu tutulamaz. CoinTürk, bu sponsorlu yazıda adı geçen şirket ve şirketin sunduğu ürün veya hizmetlerle ilgili olarak okuyucuların kendi araştırmalarını özenle yapmalarını şiddetle önermektedir.

Facebook Comments