Saturday, January 28th, 2023

Dogecoin Kurucu Ortağı Billy Markus’tan Şok İtiraf

Dogecoin kurucusu Billy Markus’un, 2015 yılında tüm Dogecoin varlığını ikinci el bir Honda Civic almak için sattığı ortaya çıktı.

Billy Markus’un Reddit Açıklamaları

Reddit Dogecoin altbaşlığında bir mektup paylaşan Billy Markus, topluluğa kendini tanıtarak Dogecoin çılgınlığına dair açıklamalarda bulundu. Dogecoin ocak ayı sonundan bu yana %900 oranında bir artış gerçekleştirmişti. Coinmarketcap verilerine göre şu an Dogecoin’in güncel fiyatı ise 0,065 dolar seviyelerinde.

Markus’un paylaşımına göre, 2013 yılında bir şaka olarak başlayan Dogecoin macerasının sevgi-nefret ikileminde kaldığını itiraf etti. 2015 yılından itibaren sürekli online ortamlarda taciz edildiğini iddia etti. Aynı yıl Markus, işini kaybederek finansal sorunlar yaşadı ve bunun sonucunda tüm Dogecoin varlığını nakde çevirmek zorunda kaldı. Markus şunları kaydetti : ” 2015 yılına geri dönecek olursam, işimi kaybetmiştim ve finansal olarak sıkıntılı günler geçiriyordum. Tüm birikimimi kaybetmekten korktum. Tüm Dogecoin varlığımı ikinci el bir Honda Civic almak için harcadım. “

Görünen o ki, son günlerin en popüler kripto para birimlerinden Dogecoin’de yaşanan müthiş değer artışı, coin’in gerçek değerini sorgulayan Markus için bir anlam ifade etmiyor. Açıklamalarına devam eden Markus : ” İnsanlar Dogecoin’in 1 dolar olacağını konuşuyor. Bu milyonlarca insana hizmet veren Boeing, Starbucks, American Express, IBM gibi dev Amerikan şirketlerinden daha büyük bir piyasa değeri demek. Dogecoin bunu hakediyor mu? Bu benim ne anlayabileceğim ne de cevap verebileceğim bir şey değil. “

Elon Musk ve Dogecoin

Elon Musk’ın tweet’leri ve Dogecoin için “halkın kriptosu” demesinin akabinde Dogecoin %50 değer kazanmıştı. 2019’da Dogecoin ekibi bir Twitter anketi yaparak Elon Musk’ı şaka yoluyla CEO ilan etmişti. Bunun üzerine Musk, kendisinden Dogecoin eski CEO’su olarak bahsederek yanıt vermişti. Musk 2 gün önce de oğlu küçük X için Dogecoin aldığını duyurmuştu. Markus, dünyanın en zengin adamı Musk’ın Dogecoin ilgisini sürrealist olarak tanımlarken şunları kaydetti :

Yarı objektif olarak duruma bakıyorum, oluşturduğum bir şeyin şu anda internetin bir parçası olması bana tuhaf hissettiriyor. Elon Musk’ın Dogecoin hakkında konuşması çok eğlenceli. Aptalca geliyor ama arkasında inanılmaz bir yükseliş var.

Facebook Comments