Sunday, December 3rd, 2023

Dogecoin’in Kurucusundan Elon Musk’a Net DOGE Mesajı!

Elon Musk’ın bir süre boyunca dilinden düşüremediği Dogecoin (DOGE), şimdi yeniden Musk’a ihtiyaç duyuyor olabilir. Dogecoin’in geliştiricisi ve kurucu ortağı olan Billy Markus, daha önce Musk’tan herhangi bir istekte bulunmamıştı.

Dogecoin’i Aya Götür!

Markus şimdi ise Tesla ve SpaceX CEO’sundan oldukça ilginç bir istekte bulundu. Markus, Elon Musk’ın SpaceX roketlerinden birisi ile Dogecoin’i gerçek anlamda aya göndermesinin çok havalı olabileceğini ifade etti.

2013 yılının sonlarında projeyi başlatan ve yazılım mühendisi Jackson Palmer ile beraber ilerleyen Markus, söz konusu projenin böylesine değerleneceğini tahmin edememiş olabilir. Bir zamanlar sadece şaka amaçlı üretilen ve piyasaya sürülen kripto para birimi kısa süre önce ise dünyanın en değerli kripto paraları arasına girdi. DOGE almak için Türkiye’de bile arabasını ve hatta evini satanların olduğu biliniyor.

Elon Musk’ın DOGE Sevgisi

Elon Musk’ın da hem projenin sembolü olan Shiba Inu köpekten hem de bunun tamamen şaka amaçlı olmasından dolayı DOGE hakkında sıkça açıklamalarda bulunduğu biliniyor. Musk kısa süre önce ortaya çıkan bir röportajında ise DOGE gibi hiçbir amaca sahip olmayan bir kripto paranın böylesine yükselmesini büyük bir ironi olarak yorumlamıştı.

DOGE fiyatı son zamanlarda Elon Musk’ın açıklamaları ile inanılmaz bir yükseliş yaşasa da hedeflenen 1 dolar seviyesine ulaşılmadı. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından Musk’ın DOGE tweetleri hakkında soruşturma başlatıldığı haberinden sonra ise Musk’ın tweetleri tamamen kesildi.

DOGE Fiyatı Düşüyor

DOGE, kısa süre top 10 içerisinde yer alsa ve değeri 0,089 dolara kadar çıksa da bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 0,049 dolardan işlem görüyor. Fiyatın son 1 ay içerisinde %50 değer kaybetmesi ise aslında Elon Musk’ın verdiği zararı ortaya koymakta. Musk’ın tek bir tweeti le %50 üzeri yükseliş getirmesi ve oluşan FOMO, tahmin edilebileceği gibi sürdürülebilir olmadı. DOGE’un belirli temellere sahip olmayan bir proje olması da bu FOMO’nun çöküşünün çok daha şiddetli olmasına yol açtı.

DOGE, an itibarıyla 15. sırada yer alıyor ve Elon Musk öncesi seviyesine dönmesi için hala çok daha sert bir düşüş yaşaması gerekiyor. Ancak DOGE kurucusunun teklifini Elon Musk’ın kabul etmesi durumu ciddi anlamda değiştirebilir.

Facebook Comments