Sunday, December 10th, 2023

Dolardaki Hareketler Bitcoin’de Yükseliş Sinyali Veriyor: BTC Yükselişe Geçecek Mi?

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) 58.000 doların üzerindeki rekor fiyatının ardından geride bıraktığımız haftada büyük bir düşüş eğrisi çizdi ve fiyat 44.100 dolar bandına kadar geriledi. Şu anda BTC 50.000 dolarlık önemli seviyenin üzerine çıkmak için çabalıyor ve bazı gelişmeler bu çabaların sonuçsuz kalmayacağını gösteriyor.

Dolar ve Bitcoin

Mart 2020’de yaşanan büyük çakılmanın ardından Bitcoin ve altcoin’ler yükseliş grafiği ile yollarına devam ediyor. 2020 Mart’ından 2021 Mart’ına kadar geçen süreçte zaman zaman yaşanan derin düzeltmelerin dışında Bitcoin’in yükseliş grafiğinde bir yılı tamamladığı görülüyor.

Bu hafta içinde yaşanan düşüşte yukarıda bahsettiğimiz derin düzeltmelerden biriydi. Bu noktada Bitcoin’in güç kaybettiği dönemlerin genellikle doalrın güç kazandığı dönemlere denk geldiğini belirtmek gerekiyor. Son düşüş hareketinde de dolar kısmen güçlenirken BTC’de ciddi bir düzeltme görüldü.

Ancak yapılan açıklamalara göre doların yaşadığı kısa süreli yükseliş yerini yeniden düşüşe bırakıyor. Çünkü ekonomistlerin de belirttiği gibi pandemi sebebiyle artan dolar arzı enflasyonu yükseltti ve rezerv para biriminin değerini düşürdü. Bu da Bitcoin’in güçlenmesini sağladı.

Dolayısıyla dolardaki güç kaybı BTC’de yeniden bir boğa koşusu olarak kendisini gösterebilir.

Bitcoin’de Dönüş Grafiği

Birçok analist, Bitcoin ve kripto para birimlerindeki mevcut düzeltmeyi bekliyordu ve bu düzeltme sonrasında yeni bir boğa koşusunun başlayacağı ifade ediliyor. Ancak dolardaki zayıflama hız kazanırsa Bitcoin’in rallisi de daha erken başlayabilir.

Teknik analistlere göre Bitcoin fiyat grafikleri kısa vadeli olarak toparlanma sinyalleri veriyor. Buna ek olarak Mart ayının genel olarak kripto para piyasası için düşüş ayı olduğu da belirtiliyor. Dolayısıyla bir yandan yükseliş beklenirken bir yandan da temkinli olunması gerektiği ifade ediliyor.

Facebook Comments