Thursday, April 18th, 2024

Dünyaca Ünlü Kripto Analistinin Bitcoin Açıklaması: BTC’deki Bu Rekor Ne İfade Ediyor?

Bitcoin (BTC) fiyatında volatil hareketler devam ederken yeni kullanıcı grafikleri büyük bir artış olduğunu gösteriyor. Her ne kadar şu an için BTC fiyatında büyük bir yukarı yönlü hareket olmasa da yeni kullanıcı sayısındaki artışın orta vadede BTC fiyatında yükselişi beraberinde getireceği düşünülüyor.

Yeni Kullanıcı Sayısı

Bir on-chain analist olan Will Clemente’in yakın zamanda paylaştığı bir grafik, yeni kullanıcı sayısında artış yaşandığını ortaya koyuyor:

Aslında pek çok analistin dile getirdiği gibi yatırımcılar, kısa vadeli Bitcoin piyasasını kontrol ediyor. Ancak söz konusu uzun vade olduğunda yukarıdaki grafiğin oldukça pozitif bir tablo çizdiği ifade ediliyor.

Buna ek olarak Clemente’e göre, çok çekici görünen bu grafik, ağın net kullanıcı büyümesini gösteriyor. Ayrıca grafiğin açıkça gösterdiği gibi, son zamanlarda günlük yeni Bitcoin kullanıcı sayısında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşıldı.

Analiste göre ise her rekor döneminde Bitcoin ekosistemine yeni yatırımcılar dahil oluyor. Örneğin; 2011 yılında yaşanan zirvede günde 1.050 yeni kullanıcı ekosisteme dahil oldu. 2013 yılının zirvesinde ise yeni kullanıcı sayısı günlük 1.500 seviyelerinden 5.000 seviyelerin yükseldi. 2017’nin en yüksek seviyeleri görüldüğünde ise ekosisteme 40.000 yeni kullanıcı katılıyordu.

Bu Veriler Ne Anlama Geliyor?

Analistin açıklamalarına göre her zirve döneminden sonra günlük kullanıcı sayılarında düşüşler yaşandı. Dolayısıyla 2021 yılında henüz yeni kullanıcı sayısında düşüş yaşanmaması ve hatta zirvelerin görülüyor olması hala boğa döngüsü içinde olduğumuz şekline yorumlanabilir.

Eğer Clemente’nin tespitleri doğruysa henüz 2021 yılı için boğa piyasası bitmiş değil ve bazı analistlerin dile getirdiği için BTC için 64.900 dolar seviyesi zirve değil. Eğer bu görüşler isabetli olursa BTC’nin 2021 yılı bitmeden 100.000 dolarlık altı haneli hedefe ulaşabileceği düşünülüyor.

Facebook Comments