Sunday, August 7th, 2022

Dünyanın en büyük iş makineleri fuarı Bauma Münih 2022, ekimde açılıyor

Dünyanın en büyük iş makineleri fuarı Bauma Münih 2022, ekimde açılıyor

Covid 19 Pandemisi nedeniyle yapılamayan birçok uluslararası fuar, salgının etkisini azaltmasıyla firmalara ve ziyaretçilere açılmaya hazırlanıyor. Bunlardan biri de dünyanın en büyük inşaat ve iş makineleri fuarı olan Bauma Münih. Fuar 24-30 Ekim tarihleri arasında Münih’te gerçekleştirilecek. Fuar’da ele alınacak konulara hazırlık niteliğindeki Bauma Talk Webinarları’nda önemli konular ele alınıyor. Son webinarın konusu sürdürülebilir madencilikti.

Bu yılın son çeyreğinde 24-30 Ekim Tarihleri arasında yapılacak dünyanın en fazla katılımcı ve ziyaretçi çeken fuarlarından biri olan Bauma Münih 2022’de inşaat makineleri, inşaat malzemeleri makineleri, madencilik makineleri ve iş makineleri sergilenecek.

Bauma Münih Türkiye Pazarlama ve Satış Direktörü Burak Baydar, iş ve inşaat makinelerinin geliştirilmesi adına birçok bilimsel kurum ve enstitünün çalışmalarını olanca hızıyla sürdürdüğünü belirtti.

Bu hazırlıkların başında Fuar sırasında gündeme gelecek konuların oluşturulması amacıyla düzenlenen Bauma Talk Webinar serisinin geldiğini söyleyen Baydar, “Bu webinarlarda Bauma 2022 Fuarı’nda ele alınacak ana konular şekilleniyor. Son yapılan Bauma Talk webinarında Sürdürülebilir Madencilik konusu ele alındı” dedi. Baydar, webinarda yapılan konuşmalarda geleceğin madenciliğinin daha güvenilir, verimli ve sürdürülebilir olması gerekliliğinin vurgulandığını belirtti.

Webinarda konuşan Fransız Jeoloji Ofisi Jeo-lar Direktörü, Christophe Didier de konuşmasında, sürdürülebilir madencilik için, şirketlerin çevrenin ve yerel halkın çıkarları için, mevcut standartların geliştirilmesinin gerektiğini söyledi.

Didier şöyle konuştu: “Gelinen noktada madencilik sektörü yelpazeyi genel olarak sorumlu madenciliğe genişletme zorluğuyla karşı karşıya. Burada amaç, madenciliğin etkisini en aza indirmek ve paydaşlar için faydaları en üst düzeye çıkarmak. Bu durum bir madenin keşiften kapatmaya kadar tüm yaşam döngüsü boyunca geçerlidir.”

Bauma Talk’ta söz alan Aachen’daki İleri Madencilik Teknolojileri Enstitüsü Başkanı            Prof. Elisabeth Clausen de iklimin korunması için, büyük miktarlarda sürdürülebilir kaynaklı ham madde gerektiğini savundu.

Bu amaçla, Rheinisch-Westfälische Technische Hochschule’nin (RWTH) geleceğin madenciliği için önemli şartlardan birini ortaya koyduğunu söyleyen Prof. Elisabeth Clausen, “Daha yeşil ve mümkünse CO2 içermeyen bir topluma ve ekonomiye geçişi sağlamak için çok büyük hacimlerde metal ve mineral hammadde gerekiyor. Öngörülebilir gelecekte geri dönüşüm tek başına bu talebi karşılayamayacağı için sürdürülebilir ve verimli madenciliğin oynayacağı kilit bir rol var” dedi.

Prof. Clausen sözlerini şöyle tamamladı: “Geleceğin madenini tasarlamaya gelince, üç ana trend görüyor: otomasyon, dijitalleşme ve elektrifikasyon. Tam potansiyellerine ulaşmak için birlikte hareket edilmesi  gerekiyor.”

 

 

 

 

 

Facebook Comments