Saturday, February 24th, 2024

Dünyanın En Büyük Kripto Para Borsalarından Biri Daha Güney Kore’den Çekiliyor

Malta merkezli dev kripto para borsası OKEx, Kore faaliyetlerine son veriyor. OKEx Kore, yatırımcıların 7 Nisan’a kadar tüm varlıklarını çekmesi gerektiğini duyurdu.

OKEx Kore Yatırımcıların Varlıkları Hakkında Uyardı

23 Mart 2021 tarihi itibarıyla yayınlanan OKEx Kore duyurusuna göre, yatırımcıların itibari para birimlerini ve kripto para varlıklarını 7 Nisan’a kadar çekmeleri bildirildi. Borsa yetkilileri işlemlerin durdurulmasının akabinde yaşanan kayıplardan dolayı hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerini şu sözlerle aktardı: “OKEx Kore olarak işlemlerin durdurulmasının ardından yatırımcıların varlıklarını çekmemesinden kaynaklanan herhangi bir kayıptan sorumlu değiliz.”

OKEx Kore kapatma kararı için herhangi bir neden belirtmedi. Ancak bunun nedeni birçok insana göre gayet açık ve net. Güney Kore’de geçtiğimiz perşembe günü kripto para borsaları hakkında yeni bir yasa yürürlüğe girdi. Bu yasa kripto topluluğunca büyük tepki çekti. Yasaya göre, an itibarıyla Güney Kore’deki kripto para borsaları emir deftelerini diğer borsalarla paylaşamayacak. Güney Koreli yatırımcılara bir kötü haber de hükümetten geldi. Ekonomi ve Maliye Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Güney Koreli yatırımcılar Bitcoin (BTC) ve diğer kripto para birimleri yatırımları için vergi ödeyecek.

Dev Kripto Para Borsaları Birer Birer Kore Hizmetlerini Durduruyor

Nisan 2020’de piyasaya sürülen Binance Kore bu yılın başlarında kapanma kararı aldı. CoinGecko verilerine göre OKEx Kore, 2019 yılının Ağustos ayında piyasaya sürüldü. Son 24 saatlik hacim verileri 3.5 milyon dolar ile oldukça kısıtlı. Huobi Kore da hizmetlerini sonlandırma kararını düşünüyor. Huobi Kore, konuyla ilgili The Block muhabirlerinin sorularını yanıtsız bıraktı. CoinGecko verilerine göre Huobi Kore’nin son 24 saatlik işlem hacmi 125 milyon dolar ile OKEx Kore’ye nazaran yüksek bir rakama sahip. Ancak bu rakamlar Huobi ve OKEx’in ana borsaları ile karşılaştırıldığında oldukça düşük rakamlara denk geliyor. Huobi Global son 24 saatlik işlem hacmi 7 milyar doları aşarken, OKEx’in ise son 24 saatlik işlem hacmi 6 milyar dolar olarak kaydedildi.

Facebook Comments