Tuesday, October 26th, 2021

Dünyanın en değerli şirketi Apple, 45 yaşında

Günümüzde daha çok akıllı telefonları ile tanıdığımız Apple, bugün tam 45 yaşında. 1 Nisan 1976’da Steve JobsSteve Wozniak ve Ronald Wayne tarafından ABD’de kurulan şirketin macerası Jobs’un aile garajında başladı. Her şey 1976’da Steve Jobs‘ın iki yakın arkadaşı ile birlikte Apple-1 isimli bilgisayarı geliştirmesiyle ortaya çıktı.

Üç arkadaş, kişisel bilgisayarın ilk örneklerinden olan ürünlerini Homebrew Computer Club‘da görücüye çıkardı. Apple-1 adı verilen bilgisayar, Mike Markkula‘nın dikkatini çekerek, dünyanın en büyük şirketinin kurulmasına sebep oldu.

iPhone 13 işlemcisi üretime geçiyor! İşte tarih

Her şey Apple-1 ile başladı

İlk kişisel bilgisayarın takdir kazanmasının ardında 250 bin dolar yatırım alan Apple, şirketleşme yoluna ilk adımı attı. Ancak, daha önce iki başarısız girişimde bulunan Ronald Wayne yeniden başarısızlık yaşamaktan korktu ve yatırımın ardından bugünkü değeri yüz milyar doların üzerinde olan hisselerini 800 dolara Jobs ve Wozniak’a sattı.

Aradan geçen bir yılın ardından, Apple-2’yi piyasaya süren şirket, bu ürünle çok daha büyük başarıya ulaştı. Apple-2‘nin de çıkışıyla 1980 yılında Apple, bilgisayar satışlarından yılda 117 milyon dolar gelir elde etmeye başladı. Elde edilen başarıların ardından şirket büyümeye ve ürün portföyünü genişletmeye devam etti. 1980 ve 85 arası şirket, Lisa ve Macintosh isimli iki farklı bilgisayar ile yeniden piyasaya çıktı. Ancak yüksek fiyat ve yetersiz yazılım desteği, bu ürünlerin başarısız olmasına yol açtı. Bu başarısızlığın hemen ardında Steve Jobs, şirket yönetimi tarafından suçlanarak Apple‘dan uzaklaştırıldı.

dunyanin-en-degerli-sirketi-apple-45-yasinda

Çöküş yılları ve eve dönüş

Apple Steve Jobs’un gidişinden sonra, pek de başarılı olmadı. Şirket 1986 ve 1997 yılları arasında pek çok ürün piyasaya sürdü. Bu ürünler arasında yeni Macintosh bilgisayarlar, oyun konsolu ve dijital kamera vardı. Ancak ürünlerin neredeyse hiçbiri beklenen başarıyı yakalayamadı ve şirketin finansal olarak zor duruma düşmesine sebep oldu. Bu dönemde Apple, iflas etmekten Microsoft gibi rakiplerinden aldığı yatırımlar sayesinde kurtuldu.

Rüzgar, Steve Jobs’un yeniden şirket katılması ile birlikte tersine döndü. 15 Ağustos 1998’de Apple, yeni bilgisayarı iMac’i tanıttı. Oldukça büyük bir satış başarısı elde eden ürün, bugün bile varlığını sürdürüyor. Hemen ardından dijital sipariş sistemi gibi yenilikçi fikirler sayeside, şirket yükselişini sürdürdü. Yakaladığı ivme sonrası iPod ile müzik dinleme ve satın alma alışkanlıklarını da değiştiren şirket, daha sonra dünyayı domine eden iPhone’u tanıttı.

dunyanin-en-degerli-sirketi-apple-45-yasindaiPhone ile telefon dünyasında adete devrim yapan şirket, App Store gibi yazılım ürünleri ile başarısını destekledi. Steve Jobs‘un ölümünün ardından onun vizyonunu devam ettiren Apple, bugün dünyanın en değerli şirketi konumunda.

The post Dünyanın en değerli şirketi Apple, 45 yaşında appeared first on Teknoloji Haberleri – ShiftDelete.Net.

Facebook Comments